شرح وظایف و مهارت‌های شغل ادمین اینستاگرام و تلگرام

11 تیر 1399 - آخرین بروزرسانی: 15 مرداد 1401
استخدام ادمین اینستاگرام و تلگرام
زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

تا ده سال قبل شغلی به عنوان ادمین تلگرام و اینستاگرام وجود نداشت تا وظایف یا مهارتی برایش تعریف شود. حالا هر شرکتی در شبکه‌های اجتماعی مختلف حضور دارد و به دنبال استخدام ادمین ماهر است. کسب و کارها، بازاریابی محصولات و خدماتشان را به ادمین‌های دورکار می‌سپارند تا به بهترین نحو این کار را انجام دهند. ادمین‌ها عاشق کار با شبکه‌های اجتماعی هستند و از این راه کسب درآمد می‌کنند.

ترکیب بازاریابی و مهارت‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی باعث تقویت برندسازی در فضای مجازی می‌شود. با استخدام ادمین تلگرام و اینستاگرام با مشتریان تعامل برقرار نموده، محتوای مبتنی بر برند را انتشار می‌دهید و فرصت‌های کسب درآمد را افزایش می‌دهید. اگر کارفرما یا فریلنسر هستید و می‌خواهید در این زمینه اطلاعات کسب کنید با ما همراه شوید.

 

استخدام ادمین اینستاگرام

 

شرح وظایف ادمین تلگرام و اینستاگرام

هر کسب و کار یا شرکتی با توجه به نوع محصولات و خدماتش، وظایف خاصی را در آگهی استخدام مطرح می‌کند. در ادامه به وظایف اصلی ادمین تلگرام و اینستاگرام اشاره می‌کنیم.

 • انتشار روزانه یک یا چند پست در کانال تلگرام یا اکانت اینستاگرام کارفرما یا مشتری که به توافق طرفین وابسته است
 • ایده پردازی در مورد محتوای جدید و مرتبط با کسب و کار کارفرما برای پر رنگ کردن حضور برند در فضای مجازی
 • همکاری با بخش‌های مختلف تولید محصول یا خدمات برای بازاریابی با ثبات برند در تلگرام و اینستاگرام
 • ارائه بهترین پیشنهادها در حوزه روش‌های بازاریابی در تلگرام و اینستاگرام
 • به کارگیری اصول سئو در تولید محتوای متنی، تصویری و ویدئویی
 • پایبندی به جدول زمانی تولید محتوا و اعمال تغیرات متناسب با روندهای شبکه‌های اجتماعی
 • نوشتن پست و کپشن جذاب برای جلب نظر مخاطب هدف و مشتریان احتمالی
 • جستجو و بررسی فعالیت رقبا در تلگرام و اینستاگرام
 • تولید و انتشار محتوای آموزشی و تبلیغاتی برای پاسخگویی به سوالات و مشکلات مشتریان فعلی
 • آشنایی با ربات تلگرام و اینستاگرام برای جذب عضو و بازدید کننده
 • به کارگیری نرم افزارهای گرافیکی (فتوشاپ و ایلستریتور) برای ویرایش عکس و ویدئو
 • انتشار ویدئوهای کوتاه در کانال تلگرام و IGTV اینستاگرام
 • گزارش بازدیدها و آمار کانال تلگرام و اکانت اینستاگرام به کارفرما
 • پاسخگویی به کامنت زیر پست‌ها، دایرکت ها و پیام‌های ارسالی از جانب بازدیدکنندگان

 

مهارت‌های مورد نیاز ادمین تلگرام و اینستاگرام

این مهارت‌ها از طریق آموزش، قابل یادگیری هستند. پس آنها را در آگاهی استخدام ادمین قید کنید. اگر هم می‌خواهید به ادمین فریلنسر تبدیل شوید به دنبال کسب مهارت‌های زیر بروید.

1) کپی رایتینگ (Copywriting)

مهارت اصلی برای فعالیت به عنوان ادمین، کپی رایتینگ است. نگارش یک متن تبلیغاتی خوب در کل فرایند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارد. نگارش متن گیرا در تلگرام و اینستاگرام بدون این مهارت، ممکن نیست. ادمین‌ها با کپی رایتینگ، محتوای تبلیغاتی متقاعد کننده را منتشر می‌کنند. مشتریان احتمالی با خواندن این متن متقاعد کننده، گرایش به خرید پیدا می‌کنند.

برای تقویت این مهارت باید با فرمول‌های تأیید شده کپی رایتینگ آشنا شوید. هر ادمینی سبک نگارش خاص خودش را دارد و فرمول مناسب کسب و کار محل فعالیتش را انتخاب می‌کند. آگاهی ادمین از این فرمول‌ها باعث تقویت بهره وری و ارتقای کیفیت محتوای تولید شده می‌شود.

فرمول پل زدن

خودتان را جای مخاطب بگذارید و دنیای او را مجسم کنید. بعد مشکل خاصی برای مخاطب پیش می‌آید. حالا بین دنیای اول و وقوع مشکل پل بزنید و تعریف کنید که چگونه به راه حل مشکل رسیده‌اید.

فرمول ویژگی‌ها- مزایا- فواید

اول ویژگی‌های محصول و عملکردش را توضیح می‌دهید. بعد می گویید که چه مزیتی دارد و در نهایت فایده این مزیت برای مخاطب را شرح می‌دهید تا برای خرید کردن، ترغیب شود.

فرمول توجه- علاقه مندی- تمایل- اقدام

اول توجه مخاطب را جلب می‌کنید. اطلاعات تازه و جذاب را برای علاقمندی مخاطب مطرح می‌کنید. برای جذب تمایل مخاطب هم فواید محصولات یا خدمات را شرح می‌دهید. در نهایت هم تقاضا برای اقدام مثل خرید یا ثبت نام را مطرح می‌کنید.

فرمول رفع پنج مانع اصلی

عدم تمایل مخاطب ریشه در پنج مانع اصلی دارد. اول اینکه وقت کافی ندارند؛ دوم اینکه پول کافی ندارند؛ سوم اینکه به دردشان نمی‌خورد، چهارم اینکه شما را باور ندارند و پنجم اینکه نیازی به آن ندارند. در حین نگارش محتوای تبلیغاتی به دنبال رفع این پنج مانع بروید. فرمول‌های بسیار زیاد دیگری هم برای کپی رایتینگ وجود دارند که با جستجو در گوگل به آنها می‌رسید.

 

2) مهارت طراحی گرافیکی و ویدئویی

محتوای تصویری و گرافیکی، نرخ تعامل بیشتری را دریافت می‌کند و 43 درصد از مشتریان به دنبال مشاهده محتوای ویدئویی هستند. حالا شبکه‌های اجتماعی از متن خالص به سمت محتوای صوتی و تصویری رشد کرده‌ا‌ند. تولید و طراحی محتوای بصری به یکی از مهارت‌های اصلی برای ادمین اینستاگرام و تلگرام تبدیل شده است.

مهارت ادمین تلگرام و اینستاگرام در طراحی

 

3) مهارت سخنرانی

ادمین به اعتماد به نفس کافی برای صحبت رودرو با مخاطب در فضای مجازی نیاز دارد. ادمین حرفه‌ای با حضور در ویدئوهای تلگرام و لایو اینستاگرام به معرفی محصولات و خدمات پرداخته و مشکلات مخاطبان را رفع می‌کند. بنابراین داشتن مهارت‌های کلامی و برقراری ارتباط چشمی مناسب اهمیت دارد.

 

4) آشنایی با خدمات پس از فروش

تلگرام و اینستاگرام، پلتفرم‌های اجتماعی خوبی برای ارائه خدمات پس از فروش هستند ولی تعداد کمی از کسب و کارها در زمینه خدمات پس از فروش از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. ادمین تلگرام و اینستاگرام برای انتقال پیام برند و برقراری ارتباط با مشتری به مهارت‌های مذاکره و همدلی با مخاطب نیاز دارد. ادمین حرفه‌ای باید پرسش‌های متداول مشتریان را بشناسد و برای حل مشکلات مخاطبان، پرسش‌های مناسب را از آنها بپرسید. هر کسب و کاری خدمات پس از فروش خاصی را ارائه می‌دهد که ادمین باید به طور کامل با آنها آشنا شود. برخی از کسب و کارها قبل از استخدام، دوره‌های آموزشی لازم در این زمینه را برای ادمین‌ها برگزار می‌کنند.

 

5) آشنایی با روانشناسی رفتاری

ادمین از طریق آمارها و تحلیل‌های به دست آمده می‌داند که کدام پست به نرخ تعامل بیشتری رسیده است. در عوض آشنایی با روانشناسی رفتاری دلیل عملکرد بهتر پست یا دلیل جذب مخاطب به سمت پست‌های خاص را مشخص می‌کند. با شناخت دلیل عملکرد بهتر یک پست می‌توان پست‌های موفق بیشتری تولید کرد ولی شناخت دلیل جذب مخاطب همان دلیل زیربنایی موفقیت محتوا است و به تولید محتواهای موفق در آینده می‌رسد.

برای مثال ادمین اینستاگرام طبق آمارهای به دست آمده می‌داند که پست‌های حاوی عکس بهتر از پست‌های متنی هستند. پس عکس‌های بیشتری تهیه می‌کند. دلیل زیربنایی موفقیت پست‌های حاوی عکس به خاطر علاقمندی انسان‌ها به محتوای تصویری است. همین امر باعث می‌شود تا ادمین به دنبال سایر انواع محتوای تصویری مثل ویدئوها و گیف ها برود. ادمین به مدرک یا تخصص روانشناسی نیاز ندارد. ولی درک دلایل  رفتار مخاطبان و روانشناسی رفتار آنها، مهارت مهمی برای این حرفه است.

 

6)آشنایی با مهارتهای تحلیلی

مهارت‌های تحلیلی به آشنایی با معیارهایی شبکه اجتماعی (مثل لایک ها، بازدیدها، نظرات، اشتراک گذاری لینک محتوا و غیره) و معیارهای کسب و کار (مثل ترافیک شبکه، تبدیل مخاطب به مشتری، درآمد و غیره) وابسته است.  ادمین حرفه‌ای با هر دو معیار مذکور به خوبی آشنایی داشته و برای رسیدن به اهداف کسب و کار از هر دو در کنار هم استفاده می‌کند.

ادمین تلگرام و اینستاگرام عملکرد کسب و کار کارفرما در این دو شبکه اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ترافیک و نرخ تبدیل را افزایش داده و محتوای مفید برای دستیابی به اهداف کسب و کار را شناسایی کنید. در حال حاضر آشنایی و تفسیر داده‌های شبکه های اجتماعی مهارتی مهم برای استخدام ادمین است.

 

7)مهارت بودجه بندی

ادمین حرفه‌ای، بودجه لازم برای تبلیغ در تلگرام و اینستاگرام را مشخص می‌کند. می‌توان از تبلیغات پولی، ابزارهای مدیریت محتوا، ابزارهای طراحی گرافیکی و غیره در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد. پس دانش مالی پایه برای این شغل مورد نیاز است. در اینجا هم به دانش تخصصی شغل حسابداری و آشنایی کامل با نرم افزار اکسل نیاز نیست ولی آشنایی مقدماتی با اکسل بسیار ارزشمند بوده و مزیت استخدامی محسوب می‌شود.

آشنایی ادمین تلگرام و اینستاگرام با بودجه بندی

 

8)چند زبانه بودن

بخشی از محتوای جدید حاصل از ترجمه است. بنابراین مهارت ترجمه از زبان‌های انگلیسی، ترکی و عربی نوعی مزیت استخدامی است. کشور ما هم از تنوع زبان‌ها و لهجه‌های مختلف برخوردار است و آشنایی ادمین با این گویش‌های مختلف به برقراری ارتباط بهتر با مخاطب هدف کمک می‌کند. نگارش و تولید محتوا با لهجه‌های مختلف باعث جلب توجه مخاطبان خاص شده و نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد.

 

حقوق ادمین تلگرام و اینستاگرام

حقوق دریافتی ادمین تا حد زیادی به نوع کسب و کار، تجربه ادمین و توافق میان ادمین و کارفرما وابسته است. حداقل حقوق ادمین ها از 500 هزار تومان به ازای پست گذاری برای محصولات فروشگاهی تا چند میلیون برای پست گذاری بابت محصولات تخصصی متغیر است. افزایش تعداد پست‌ها، تولید محتوای بصری و پاسخگویی تمام وقت هم به پرداخت حقوق بالاتر نیاز دارد. شرکت‌های تهرانی هم به خاطر هزینه‌های بالاتر زندگی در تهران، حقوق بالاتری را نسبت به شرکت‌های شهرستانی پرداخت می‌کنند.

 

ادمین شوید و درآمد کسب کنید

 

در نهایت . . .

هر کارفرما با توجه به نوع محصولات به دنبال استخدام ادمین تلگرام و اینستاگرام می‌رود تا در این دو پلتفرم به بازاریابی محتوا بپردازد. مهارت‌های نگارشی، تحلیلی، مذاکره، طراحی و زبانی در انجام وظایف شغلی ادمین ها نقش دارند. همچنین آشنایی با خدمات پس از فروش و روانشناسی رفتاری مخاطب هم از جمله مزایای استخدام ادمین هستند. قبل از استخدام ادمین به این موارد توجه کنید. برای فعالیت به عنوان ادمین فریلنسر هم باید مهارت‌های مذکور را به دست آورده و تقویت کنید. در هر صورت میتوانید آگهی استخدام ادمین یا پروژه‌های مربوط به آن را در پلتفرم‌های دورکاری مثل کارلنسر منتشر کرده و مشاهده کنید. شما از کدام دسته هستید؟ آیا به دنبال استخدام ادمین حرفه‌ای یا فعالیت دورکاری در این حوزه هستید؟

 

مطلب پیشنهادی: آشنایی با شغل دستیار مجازی

 

منابع

https://buffer.com/resources/social-media-manager-job-description/

https://www.monster.co.uk/advertise-a-job/hr-resources/hr-strategies/job-descriptions/social-media-marketing-job-description/

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. هشت ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم. در حدود دو ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

19 دیدگاه

 • امیرعلی بعثت
  18 تیر 1399

  سلام. با سایت تون تازه آشنا شدم و دنبال استخدام ادمین میگشتم که این مقاله رو دیدم.
  چطوری میتونیم به ادمین اعتماد کنیم، وقتی قراره یوزر پسورد اینستامونو در اختیارش قرار بدیم؟ چون میتونه راحت ایمیل و شماره تلفن رو تو پروفایل عوض کنه و اکانت رو تصاحب کنه برای خودش. راهکاری دارید؟

  • کارلنسر
   19 تیر 1399

   سلام.
   بله متاسفانه پلتفرم اینستاگرام، طوری هست که نمیشه مثل فیسبوک، تلگرام،محصولات گوگل و…، ادمین های مختلف با سطوح دسترسی پایین تر برای مدیریت پیج تعریف کرد و مجبور هستید که یوزرنیم پسورد رو در اختیار فرد بذارید و طرف هم قادره که ایمیل و شماره موبایل و… رو تغییر بده!
   بهترین راه اینه که اینستاگرام تون رو تو ابزارهای مدیریت پیج مثل hootsuite تعریف کنید و اکانت اون رو بدید به طرف و دیگه نمیتونه اطلاعات اینستاتون رو تغییر بده و حداکثر میتونه پست بذاره یا پست ها رو ادیت کنه و دایرکت چک کنه

  • محمد علی
   01 آذر 1399

   با ادمین باید قرار داد کنید که خدایی نکرده پیج رو بالا نکشه????‍????

  • Rozhina
   23 آذر 1399

   اگر ادمین میخواین من هستم

 • H
  11 بهمن 1399

  ادمین برای پیج های خرید و فروش اینترنتی و تولید محتوا و ترجمه

  • سمیه
   31 فروردین 1400

   سلام شرایط کاری تون چجوریه

  • تیم محتوای کارلنسر
   31 فروردین 1400

   سلام. باید از کارفرما در این مورد سوال کنید. پروژه های مرتبط رو سرچ کنید و ببینید و پیشنهاد همکاری بزنید

 • فاطمه طاهري
  05 اردیبهشت 1400

  ببخشید من یه پیشنهاد داشتم از یه کانال تلگرام طب سنتی واسه ادمین. که عضو جدید اضافه کنم و جواب مشتری هارو بدم . با توجه به اینکه این اولین تجربه ادمین من هست و تازه کارم و دارم یاد میگیرم، چه قیمتی رو بهشون بگم ماهانه میگیرن؟

  • تیم محتوای کارلنسر
   05 اردیبهشت 1400

   سلام. ببینید هزینه ادمین بودن، به فاکتورهای مختلفی بررسی داره. این که چند ساعت از وقت شما رو تو روز میگیره، آیا فقط جواب مشتری میدید یا پست هم بذارید، پست خودتون میسازید یا بقیه و…
   با توجه به این ها ببینید که براتون چقدر به صرفه هست و پیشنهاد مبلغ بدید

 • محمد
  29 مهر 1400

  سلام اگر کسی ادمین برای پیج های طنز و دابسمچ و خنده من هستم

  • تیم محتوای کارلنسر
   29 مهر 1400

   کامنت شما با حذف شماره موبایل تون که نوشته بودید، تایید شد. در صورت تمایل، در سایت ما به عنوان فریلنسر ثبت نام کنید

 • Zz
  25 آبان 1400

  سلام اگر ادمین تلگرام خواستید من هستم

  • تیم محتوای کارلنسر
   27 آبان 1400

   سلام. در سایت ما به عنوان فریلنسر ثبت نام کنید

  • هانی
   08 اسفند 1400

   سلام و عرض ادب
   بنده دنبال ادمین بابت ممبر گیری داخل کانال تلگرام و یک تیم طراحی محتوا برای پیج اینستاگرام میگردم. ممنون میشم اگر اشخاصی رو سراغ دارین معرفی کنید.

  • تیم محتوای کارلنسر
   09 اسفند 1400

   با سلام. لطفا این لینک را بررسی بفرمایید: https://karlancer.com/freelancer/skill/social-media-management و افرادی که مایل هستید باهاشون کار کنید رو به پروژه تون دعوت بفرمایید و استخدام کنید

 • امیر
  06 آذر 1400

  اگر کسی ادمین نیاز داره من هستم

  • تیم محتوای کارلنسر
   06 آذر 1400

   سلام. پیشنهاد میکنیم تو سایت مون به عنوان فریلنسر ثبت نام کنید تا به عنوان ادمین، کارفرمایان بتونن شما رو پیدا و باهاتون همکاری کنند

 • نگین
  20 آذر 1400

  اگر کسی ادمین خواست درخدمتم🧡

  • هانی
   08 اسفند 1400

   سلام شرکت ما نیاز داره چه جوری میتونیم ارتباط بگیریم و در خدمتتون باشیم.