مزرعه لینک چیست؟ تاثیر Link Farm در سئو

22 مرداد 1402 - آخرین بروزرسانی: 23 مرداد 1402
مزرعه لینک چیست؟
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

مزرعه لینک و یا Link Farm چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ مزرعه لینک وب سایتهایی هستند که تنها با هدف ایجاد لینک به سایت‌های دیگر فعالیت می‌کنند. استفاده از مزرعه لینک در واقع یک تکنیک کلاه سیاه است، به این معنی که روشی مشکوک برای کسب بک لینک بوده و برخلاف دستورالعمل‌های وبمستر گوگل عمل می‌کند. در نهایت استفاده از این تکنیک موجب افت رتبه سایت شده و ممکن است تاثیری منفی بر روی سئوی سایت بگذارد. اما در ادامه به بررسی سوالات بیشتری مانند این که “آیا گوگل با استفاده از مزرعه لینک مخالف است؟” و یا این که “چطور می‌توان مزارع لینک را تشخیص داد؟” می‌پردازیم.

 

مزرعه لینک چیست؟

مزرعه لینک (Link Farm) مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های متفاوت است که همگی به هر یک لینک می‌دهند تا رتبه جستجوی خود را بهبود ببخشند. هدف از ایجاد این لینک‌ها، فریب دادن موتورهای جستجوگر گوگل است تا سایت در مدت زمان کوتاهی به رتبه بهتری در صفحه نتایج برسد و جزء سایت‌های محبوب شناخته شود.
مزارع لینک شباهت بسیار زیادی به شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) دارند، اما تفاوتی که این دو را متمایز می‌کند، این است که PBNها برای ارسال لینک به وب سایتی خارج از PBN ساخته شده‌اند، در حالی که وب سایت‌های داخل یک مزرعه لینک، فقط به یکدیگر لینک می‌زنند. گاهاً سئوکاران برای فروش لینک از محتواهای موجود یا انتشار پست‌ مهمان در سایت، استفاده می‌کنند. مزرعه لینک دارای انواع متفاوتی است. اما به طور کلی به دو روش تقسیم بندی می‌شود.

مزرعه لینک

مزرعه لینک دستی (Manual Link Farm)

با کمک این روش، مدیران وبسایت‌ها، با پرداخت مبلغ کمی در جهت کسب رتبه بهتر در صفحه نتایج، می‌توانند بیش از صد لینک دریافت کنند.

مزرعه لینک غیر دستی (Non – Manual Link Farm)

یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود رتبه سایت در مدت زمان کوتاهی بالا برود، استفاده از مزرعه لینک غیر دستی است. با این روش، بعضی از مدیران وبسایت‌ها، وبلاگ و سایت‌های مختلفی را تنها با هدف قرار دادن لینک صفحات سایت اصلی، راه‌اندازی می‌کنند. اما در صورت متوجه شدن گوگل، تمامی وبسایت‌ها را جریمه می‌کند. این نوع از وبلاگ‌ها با نام Private Blog Network (PBN) شناخته می‌شوند.

 

مطلب پیشنهادی: چک لیست سئو

 

آیا گوگل با استفاده از مزرعه لینک موافق است؟

قطعاً استفاده از روش‌هایی که بر خلاف دستورالعمل‌های گوگل است، روش خوبی برای کسب جایگاه و رتبه نبوده و به مرور زمان باید منتظر از دست دادن جایگاه خود در صفحه نتایج گوگل باشید. با توجه به این موضوع، مزرعه لینک در سئو، تاثیری منفی دارد و استفاده از آن برای سئوی وب سایت خوب نیست. پس می‌توان گفت تقریباً بعید است که لینک سازی از طریق لینک فارم تاثیر مثبتی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشد. در دسامبر 2022، گوگل با ارائه بروزرسانی SpamBrain اعلام کرد که لینک‌های ورودی از مزرعه‌های لینک را حذف می‌کند. این یعنی الگوریتم رتبه‌بندی گوگل، لینک‌های برگرفته شده از مزارع لینک را کاملاً نادیده می‌گیرد و جریمه می‌کند. همچنین اگر گوگل تشخیص دهد که برای لینک‌هایتان مبلغی پرداخت کرده‌اید، ممکن است وب سایت شما را جریمه کند و آن رادر دسته بندی تکنیک سئوی کلاه سیاه قرار می‌دهد.

 

آیا جایگزینی برای مزرعه لینک وجود دارد؟

افراد برای دسترسی به بهترین جایگاه‌های گوگل، نیاز به بک لینک گرفتن از وبسایت‌های دیگر دارند. اما به صورت کلی، راحت‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از لینک فارم، روش‌های PBN و در نهایت مبادله لینک است. در واقع این روش‌ها جزء تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری هستند. اما اگر بخواهیم روش‌ مطمئنی برای کسب جایگاه بهتر در گوگل معرفی کنیم، قطعاً این روش، استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است.

 

مطلب پیشنهادی: تفاوت سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و خاکستری

 

نحوه تشخیص مزرعه لینک

مزرعه لینک link farm

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، اکنون می‌دانید که مزارع لینک برای کسب و کار شما مضر هستند. می‌توانید با روش‌های زیر این سایت‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها دوری کنید:

قالب و تمپلیت ساده سایت

افرادی که مدیریت مزارع لینک را بر عهده دارند، معمولاً تمایلی به صرف زمان یا هزینه زیاد برای طراحی سایت ندارند. مزارع لینک اغلب دارای یک قالب صفحه اصلی ساده هستند. این سایت‌ها در مقایسه با سایت‌های دیگر توجهی به UI (طراحی رابط کاربری) و UX (طراحی تجربه کاربری) سایت ندارند. در مقابل، سایت‌های دیگر کیفیت بالاتر و طراحی بهتر و دقیقی دارند که تجربه کلی کاربر را افزایش می‌دهد.

مقالات متعدد در مورد موضوعات غیر مرتبط

مزرعه‌های لینک، به هر سایتی که به آن‌ها پول پرداخت کند، بک لینک می‌دهند که در نتیجه مجموعه‌ای از مقالات یا موضوعات غیرعادی و متفاوت در سایت ایجاد می‌شود.

کیفیت پایین مقالات

تا به حال وارد سایتی شده‌اید که محتواهایی بی کیفیت در آن قرار گرفته باشد؟ این سایت‌ها همان سایت‌های مزارع لینک هستند که در واقع پست‌های مهمان درج شده در آن‌ برای خواندن نوشته نشده‌اند. پست‌های مهمان در این سایت‌ها برای پنهان کردن لینک سایت‌های دیگر نوشته شده‌اند.

 

مطلب پیشنهادی: تاثیر محتوا در سئو سایت

 

نویسندگان نامعلوم

نویسندگان مزارع لینک، اغلب با یک نام ناشناس مانند «نویسنده مهمان»، «پست مهمان» یا «تیم [نام وب سایت]» هستند. در واقع افراد نمی‌خواهند اسم واقعی آن‌ها با این نوع وب سایت‌ها مرتبط باشد و تاثیری منفی در رزومه خود ایجاد کنند.

محتوای کم و بی کیفیت

بیشتر مقالات و محتواهای موجود در مزارع لینک از پست‌های مهمان تشکیل می‌شود و مدیران این سایت‌ها برنامه دقیقی در جهت مدیریت زمان و تولید محتوای باکیفیت و اصولی ندارند.

اطلاعات مبهم

معمولا به سختی می‌توانید در سایت‌های مزارع لینک، مالک سایت یا اطلاعات تماس دقیق او را پیدا کنید. (مخصوصا سایت‌های خارجی). حتی اگر صفحه تماسی وجود داشته باشد، معمولاً راهی برای تماس در مورد خرید لینک است.

تعداد زیاد لینک‌های خارجی

مزارع لینک بک لینک‌های خارجی زیادی دارند. ممکن است هنگام ورود به سایت‌های مزارع لینک با حجم زیادی لینک‌های غیر مرتبط و غنی مواجه شوید.

مزرعه لینک در سئو

متأسفانه، برخی از سئوکاران از مزارع لینک برای ایجاد لینک‌های ورودی بیشتر برای مشتریان خود استفاده می‌کنند. هدف از انجام این کار، صرفه جویی در زمان و هزینه است. اما باید در نظر داشت، با ایجاد محتوای بی کیفیت و لینک‌های متعدد، به شدت به سئو سایت خود لطمه خواهید زد. این روش، یک راه راحت برای سازندگان لینک است. اما در واقعیت، راهی برای هدر دادن کامل پول مشتریان است. تشخیص اینکه سئوکار از مزارع لینک استفاده می‌کند یا خیر کمی دشوار است، اما راه‌هایی برای تشخیص این کار وجود دارد:

  • ایجاد لینک‌های زیاد در زمان کم

تولید بک لینک، کاری زمان بر است. شما باید وب سایت‌های مناسب را پیدا کنید، با صاحبان آن‌ها مذاکره کنید و سپس محتوای مرتبط و با کیفیت ایجاد کنید. مراقب خدمات و سئوکارانی باشید که وعده‌ی نتایج سریع را می‌دهند.

  • هزینه‌های کم

ایجاد لینک‌های خوب، هزینه‌بر است. انتشار و نوشتن پست‌های مهمان در برخی موارد می‌تواند گران باشد. اگر هزینه پیشنهادی این کار به طور مشکوکی پایین باشد، نشان می‌دهد که ممکن است سئوکار از میانبرهایی مانند مزارع لینک استفاده کند.

  • عدم نتیجه

مزرعه لینک معمولا روشی موثر نیست. اگر سئوکار نتواند توضیحات دقیقی درباره لینک سازی و نحوه تاثیر آن بر رتبه بندی جستجوهای سایت داشته باشد، باید آمادگی بازدهی کم برای سایت خود را داشته باشید. اما با این حال، هیچ راهی برای اطمینان کامل از این که سئوکار بک لینک‌های اسپم ایجاد می‌کند یا خیر، به صورت قطعی وجود ندارد.

 

مطلب پیشنهادی: بهترین ابزارهای سئو

 

رهایی از مزرعه لینک در چند قدم

مزرعه لینک و تاثیر آن بر سئو

در صورت استفاده از مزرعه لینک توسط سئوکار یا مدیر وبسایت، با انجام چند مرحله می‌توانید از شر این لینک‌ها خلاص شوید:

  1. متوقف کردن تمامی فعالیت‌های مرتبط با مزرعه لینک
  2. حذف تمامی لینک‌های خروجی
  3. یافتن تمامی لینک‌های تبادلی و PBN
  4. با ابزارهایی مانند Disavow ارتباط خود را با این لینک‌ها محدود کنید.
  5. لینک دهی بعضی از مقالات جذاب و علمی به همدیگر
  6. در صورتی که توسط گوگل جریمه شدید، با استفاده از گوگل سرچ کنسول، از گوگل درخواست تجدید نظر کنید.

 

مطلب پیشنهادی: راهنمای رفع خطاهای گوگل سرچ کنسول

 

سوالات متداول

مزرعه لینک و  یا Link Farm چیست؟

مزرعه لینک از چند وبسایت برای لینک دادن به صورت گروهی به یکدیگر تشکیل شده است. هدف از ایجاد لینک فارم، تامین لینک برای وبسایت‌های دیگر در جهت کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل است.

آیا مزرعه لینک ارزش ریسک کردن دارد؟

اگرچه مزرعه لینک ممکن است در ابتدا منطقی به نظر برسد، اما این روش جزء تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است و واقعا ارزش سرمایه گذاری ندارد. خرنده های گوگل برای اعمال جریمه، مزارع لینک را ایندکس نمی‌کنند و در نهایت آن‌ها از صفحه نتایج جستجوی گوگل حذف می‌شوند. در نظر داشته باشید سایت‌هایی که در جهت کسب رتبه از مزارع لینک کمک می‌گیرند نیز با کاهش رتبه زیادی مواجه خواهند شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب ژاله برومند
توسعه محتوا، سئو و سوشیال مدیا مارکتینگ از علایق من هست و برای رسیدن به موفقیت و بهترین‌ها همیشه در تلاش هستم. در کنار تلاش برای رسیدن به موفقیت، همواره سعی در بروزرسانی اطلاعاتم دارم و کمک میکنم تا بین رقبای کسب و کار خودتون بدرخشید و برندی متمایز داشته باشید. برای شروع یک تجربه جدید، با من در ارتباط باشید. https://www.karlancer.com/profile/182210

دیدگاه شما

بدون دیدگاه