کورل‌ دراو یا ایلوستریتور؟ انتخاب شما کدام است؟

03 تیر 1400 - آخرین بروزرسانی: 15 مرداد 1401
طراحی گرافیک
زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

کورل دراو یا ایلوستریتور؟ کدام نرم‌افزار را باید انتخاب کنید و چرا؟ ما در مورد هر دو برنامه به طور گسترده تحقیق کردیم. پس این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید تا متوجه شوید کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

ایلوستریتور (Illustrator) یک برنامه ساخت شرکت Adobe است که برای تولید طراحی های گرافیک زیبا مناسب است. ایلوستریتور برای طراحان گرافیک که به دنبال طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی بروشور و موارد دیگر هستند و بدون تغییر کیفیت می‌خواهند اندازه آن‌ها تغییر کند، بسیار مناسب است.

کورل دراو (CorelDRAW) یک برنامه ساخت شرکت Corel است که برای ایجاد گرافیک و تصویرسازی زیبا طراحی شده است. این نرم‌افزار با تمرکز بر چاپ، فایل خروجی چاپی زیبایی را ایجاد می‌کند.

به منظور شفافیت و آگاهی بیشتر شما ما در این مقاله در قسمت کورل دراو بر مجموعه CorelDRAW Graphics تمرکز خواهیم کرد. نسخه‌های ارزان‌تری از کورل دراو با ویژگی‌های کمتری نیز وجود دارد که در این مقاله آن‌ها را بررسی نمی‌کنیم.

 

کورل دراو یا ایلوستریتور؛ مقایسه در یک نگاه

ویژگی‌ها

کورل دراو و ایلوستریتور ابزارهای زیادی برای ایجاد کارهای مبتنی بر وکتور دارند. ویژگی ها و امکانات بسیار کاملی دارند که نتایج حرفه‌ای را به همراه دارد.

قیمت‌گذاری

کورل دراو مدل از قیمت بهتری برخوردار است، چرا که شما می‌توانید با یکبار پرداخت هزینه اشتراک، خدمات بهتری دریافت کنید. ایلوستریتور گران‌تر است و گزینه خرید یکبار را مصرف ندارد.

البته در ایران می‌توانید نسخه های رایگان و کرک شده هر دو را به سادگی پیدا و دانلود کنید.

بررسی سازگاری

کورل دراو و ایلوستریتور سازگاری بالایی دارند. آن‌ها روی مک و ویندوز کار می‌کنند. کورل دراو دارای یک برنامه وب آنلاین شگفت‌انگیز است که به شما امکان می‌دهد بدون دانلود نرم‌افزار، از هر جای دیگر به یک پروژه دسترسی پیدا کنید یا آن را ویرایش کنید.

ایلوستریتور اکنون با یک اپلیکیشن آیپد همراه شده است و به شما امکان می‌دهد از آن بر روی ابزارهایی که سیستم عامل آن‌ها ios هست، استفاده کنید.

پشتیبانی

کورل دراو و ایلوستریتور تعداد زیادی منبع پشتیبانی ارائه می‌دهند. هر دو آن‌ها دارای راهنمای آنلاین و گام‌به‌گام و همچنین کمک در برنامه هستند.

یادگیری

هم حرفه‌ای‌ها و هم علاقمندان به طراحی از کورل دراو و ایلوستریتور استفاده می‌کنند. کورل دراو برای تازه‌کارها بهتر است، زیرا یادگیری آن آسان‌تر است و محیط ساده تری نیز دارد. ایلوستریتور برای طراحان گرافیک حرفه‌ای که به منابع پیچیده نیاز دارند، بهتر است.

طراح گرافیک

 

و اما کورل دراو یا ایلوستریتور؟ کدامیک را انتخاب کنیم بهتر است؟

کورل دراو و ایلوستریتور برنامه‌های قدرتمند مبتنی بر بُردار هستند که نتایج حرفه‌ای به شما ارائه می‌دهند. اگر قبلا با با نرم‌افزارهای Adobe کار کرده‌اید، بهتر است با ایلوستریتور همراه شوید. این ابزار استاندارد صنعتی برای ویرایش و تصویر‌برداری مطلوب است. اگر به دنبال نتیجه بهتری هستید و در گذشته کاربر Adobe نبوده‌اید بهتر است، کورل دراو را انتخاب کنید. 

 

مطلب پیشنهادی: فرمت‌های گرافیکی مختلف

 

ویژگی‌های کورل دراو

 • وکتور اَشکال: چندین روش برای ایجاد اَشکال‌ برداری وجود دارد، از جمله ابزار Pen، ابزار Bezier و ابزار Freehand. همچنین این ابزارها دارای اَشکال‌برداری ساده مانند مستطیل، بیضی و چند ضلعی هستند.
 • ابزار Mesh بسیار قدرتمند است. این ابزار به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از شیب‌ها نقاشی کند و یک تصویر کامل ایجاد کند. همچنین می‌تواند اندازه و رنگ آن را دوباره تغییر دهد. این ابزار برای ایجاد نمونه‌های اولیه و اشیای واقع‌گرایانه عالی است.
 • Color Harmonies به سرعت طرح رنگی کارهای هنری شما را تغییر می‌دهد. شما رنگ‌های مشابه را باهم تلفیق می‌کنید و سپس پالت را تغییر می‌دهید تا تحت تأثیر رنگ جدید قرار گیرد، به این ترتیب ضمن تغییر در ظاهر هماهنگی رنگ موجود را نیز حفظ می‌کنید.
 • کورل دراو دارای یک برنامه آنلاین است که به شما امکان می‌دهد نقاشی خود را از راه دور ویرایش کنید. اگر از Corel Cloud استفاده می‌کنید، همکاران می‌توانند فایل شما را مشاهده کنند و در صفحه نظرات، نظرات خود را ارائه دهند.
 • ویرایش تایپوگرافی: نوع پروژه‌های خود را دقیقا تنظیم کنید. می‌توانید سایه‌ها و کانتورها را اضافه کنید و جزئیات فونت را با پشتیبانی از فونت متغیر مدیریت کنید.
 • Corel Font Manager: انواع فونت‌ها را سازماندهی و مدیریت می‌کند.
 • ویژگی PowerTRACE: یک تصویر‌برداری زیبا از عکس‌ها به صورت یکپارچه ایجاد کنید. کورل دراو به شما امکان می‌دهد تصویر‌برداری نهایی را در حالت پیش نمایش تنظیم کنید. نتایج تصویربرداری خیره‌ کننده و دقیق است.
 • این ویژگی قدرتمند، به شما این امکان را می‌دهد کارهای نهایی ادیت شده را با تصاویر پیکسلی به وجود آورید.

سفارش/انجام پروژه های کورل دراو

 • عملکرد سریع نرم‌افزار
 • تصویر برداری: منحنی‌ها، خطوط و اشکال را برای ایجاد آرم و گرافیک خیره‌ کننده ایجاد کنید. این برنامه شامل حروف‌چینی راست به چپ و موارد لازم برای زبان‌های عربی، عبری، فارسی و اردو است. با Corel Cloud ادغام شده و به شما امکان می‌دهد فایل‌های خود را به صورت آنلاین ذخیره کنید.
 • Corel PHOTO-PAINT، یک برنامه عالی برای ویرایش عکس‌هایی است که به صورت یکپارچه با کورل دراو کار می‌کنند.
 • Corel Font Manager: فونت‌های مورد علاقه شما را مدیریت و ذخیره می‌کند. CAPTURE 2021 عکس‌های صفحه نمایش کامپیوتر شما را ذخیره می‌کند.
 • AfterShot 3 HDR: در فایل‌های عکس JPEG یا RAW اصلاحاتی انجام می‌دهد.

 

مطلب پیشنهادی: تفاوت کاتالوگ و بروشور

 

ویژگی‌های ایلوستریتور

 • بسیاری از ابزارهای طراحی، از جمله ابزار Pen و Curve. Illustrator از دسته‌های Bezier استفاده می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد گرافیک خود را با نهایت دقت تنظیم کنید.
 • ده‌ها الگو برای انتخاب وجود دارد و برای شما شرایطی را ایجاد می‌کند که با الگوهای بروشور، پوستر و موارد دیگر شروع کنید. الگوها توسط خروجی نهایی مانند موبایل، وب، چاپ، فیلم و تصویر تنظیم شده‌اند.
 • ابزار Shape Builder: با استفاده از این ابزار می‌توانید اشکال را ادغام کنید. این ابزار هنگام ایجاد اشکال منحصر به فرد در یک طرح بسیار مفید است.
 • ادغام یکپارچه با Typekit و Typekit: Adobe Stock دارای هزاران ویژگی‌ در  ایلوستریتور است که به شما امکان می‌دهد آثار هنری و الگوهای از پیش‌ساخته شده را به همراه داشته باشید. Typekit هزاران فونت برای انتخاب دارد و دانلود آن آسان است.
 • ابزار کتابخانه: به شما این امکان را می‌دهد تا با سازماندهی نام تجاری پروژه خود، پالت رنگی، سبک فونت و موارد دیگر را ایجاد کنید. با اسناد Cloud ادغام می‌شود و به شما می‌توانید از هر جایی به پرونده خود دسترسی پیدا کنید. ذخیره خودکار پرونده شما را به روز نگه می‌دارد و از فایل شما در برابر خرابی محافظت می‌کند.

ادوبی ایلولستریتور

 • ابزار Recolor: این پنل قدرتمند است و برای شما شرایطی را ایجاد می‌کندکه به راحتی رنگ کار خود را تغییر دهید. با باز کردن پنل، می‌توانید رنگ‌های موجود را به یک طیف رنگ جدید تغییر دهید. می‌توانید از پالت‌های رنگ برای انتخاب رنگ‌های جدید استفاده کنید یا با استفاده از انتخابگر تم رنگ، رنگ‌ها در عکس موجود تغییر دهید.

سفارش/انجام پروژه های ادوبی ایلوستریتور

 

همکاری

کورل دراو دارای یک ویژگی همکاری عالی است، به دیگران این امکان را می‌دهد در مورد آثار هنری نظر دهند و نشانه‌گذاری کنند. نظرات توسط همه قابل مشاهده و پاسخ است.

این ابزار بسیار جذاب است. زیرا برای شما شرایطی ایجاد می‌کند بدون اینکه برنامه را ترک کنید، تمام نظرات و کارها را در یک مکان انجام دهید و بازخورد بگیرید.

برای فایل‌های ایلوستریتور روشی برای نظر دادن و به اشتراک‌گذاری در برنامه وجود ندارد. با این حال، یک راه حل مفید این است که فایل خود را با Cloud Documents ذخیره کنید.

در این ابزار می‌توانید پیوندی به پروژه خود به اشتراک بگذارید و به دیگران اجازه دهید نظر دهند که البته هنوز خیلی کامل نیست

به طور کلی، همکاری درون برنامه‌ای بهترین گزینه و برای یک پروژه کارآمد است. کورل دراو دارای چنین قابلیتی است.

 

سازگاری

کورل دراو یا ایلوستریتور کدام یک از نظر سازگاری بهتر است؟

ایلوستریتور برای هر دو کاربر مک و ویندوز کار می‌کند. Adobe به تازگی با ایلوستریتور برای آیپد در تاریخ 21 اکتبر 2020 به بازار آمد.

این نسخه جدید یک معامله بزرگ برای طراحان است و به شما این امکان را می‌دهد که این ابزار را در آیپد نیز اجرا کنید. برنامه آیپد برای همه برنامه هایی که شامل ایلوستریتور است در دسترس است.

کورل دراو برای هر دو کاربر مک و ویندوز کار می‌کند. یک برنامه آیپد وجود دارد. با این حال، رتبه بندی‌های آن نسبتا پایین است.

یک ویژگی عالی برای کورل دراو برنامه آنلاین است، بنابراین شما می‌توانید بدون نیاز به دانلود نرم‌افزار، از هر جای دیگر به کارهای خود دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را ویرایش کنید.

برنامه آنلاین برای افرادی که در حال سفر هستند و نیاز به ویرایش سریع دارند بسیار مناسب است. این نوع برنامه‌ها به طور خاص برای استفاده در دسکتاپ در نظر گرفته شده است و شما با لپ تاپ یا کامپیوتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

کورل دراو، فایل‌های ایلوستریتور را export و import می‌کند، ولی ایلوستریتور فایل‌های کورل دراو را باز نمی‌کند. برای باز کردن یک فایل کورل دراو، راه حل این است که به عنوان یک فایل ایلوستریتور بفرستید و سپس در ایلوستریتور باز کنید. همچنین، تبدیل آن بدون مشکل است، بنابراین توجه داشته باشید برخی از ویژگی‌های هر یک از برنامه‌ها قابل انتقال نیستند.

به طور کلی، کورل دراو یا ایلوستریتور برای سازگاری با یکدیگر گره خورده‌اند. آن‌ها در سیستم‌عامل‌های مختلف کار می‌کنند و دارای ویژگی‌هایی هستند که دسترسی به نرم‌افزار را بسیار بیشتر می‌کنند.

 

مطلب پیشنهادی: عادات مشتریان طراحی گرافیک

 

 پشتیبانی

به طور کلی، هر دو برنامه دارای تعداد زیادی منبع برای کمک به شما در یادگیری برنامه هستند.

کورل دراو منابع آموزشی زیادی در سایت Corel دارد. در اینجا، شما می‌توانید گام به گام آموزش، ابزارهای جزئیات و راهنمایی در مورد حداکثر استفاده از برنامه را پیدا کنید. این وبسایت همچنین دارای آموزش‌های ویدئویی است که ابزارهای عملی را به شما نشان می‌دهد.

کورل دراو همچنین گزینه‌های اضافی برای خرید در سایت ارائه می‌دهد. آن‌ها همه چیز را از Clipart گرفته تا الگوها و جلوه‌های هنری ارائه می‌دهند.

ایلوستریتور دارای آموزش‌های درون برنامه‌ای است که به شما ویژگی‌های جدید و اصول برنامه را آموزش می‌دهد. پنل یادگیری شامل دستورالعمل‌های نوشتاری و ویدئویی است و به شما راهنمایی گام به گام در مورد ابزارها و تکنیک‌ها ارائه می‌دهد.

در سایت این برنامه برای هر برنامه Adobe یک صفحه آموزش و پشتیبانی وجود دارد. صفحه شروع به کار شما را با اصول، از بارگیری برنامه گرفته تا آشنایی با رابط و ابزارها، آشنا می‌کند.

طراحی گرافیک

در صفحه اصلی آموزش‌ها، دستورالعمل‌هایی نوشته شده است که شما را با روشی مانند ایجاد اشکال یا افزودن متن به طرح شما راهنمایی می‌کند. در آخر، راهنمای کاربر ایلوستریتور یک کتابچه راهنمای آنلاین نوشته شده است که موضوعات را به طور عمیق و همه را مرور می‌کند.

بررسی سایت کورل دراو برای یادگیری بسیار دشوارتر از ایلوستریتور است. سایت Adobe بصری و سازمان یافته است، شما را سریع‌تر به یک راه‌حل می‌رساند. به طور کلی، کورل دراو یا ایلوستریتور برای پاسخگویی به هرگونه سوال از راهنمای درون برنامه‌ای و همچنین پشتیبانی مستقیم مشتری برخوردار هستند. آن‌ها به شما هر آنچه برای تسلط بر برنامه نیاز دارید را ارائه می‌دهند.

 

مطلب پیشنهادی: نکات طراحی لوگوی حرفه ای

 

بررسی از لحاظ قدمت و سابقه

ایلوستریتور قدمت و سابقه بیشتری نسبت به کورل دراو دارد. ایلوستریتور یک استاندارد صنعتی است و توسط برنامه‌های بسیار زیادی پشتیبانی می‌شود که به طور یکپارچه با هم کار می‌کنند. اگر کورل دراو برنامه‌های بیشتری را به مجموعه خود اضافه کند، می‌تواند به یک رقیب جدی تبدیل شود.

ایلوستریتور یک برنامه حرفه ای برداری است که طراحان گرافیک در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. این برنامه قدرتمند است و به طور یکپارچه با Adobe Creative Cloud Suite ارتباط برقرار می‌کند.

محصولات Adobe به طور کلی در صنعت استاندارد هستند. مشاغل به نرم‌افزارهای متنوعی نیاز دارند که بتوانند تمام نیازهای آن‌ها را برطرف کنند. Adobe مجموعه‌ای متشکل از بیش از بیست برنامه را ارائه می‌دهد که این کار را انجام می‌دهد. [ببینید: نرم افزارهای ادوبی]

از طراحی و ویرایش عکس و ویدئو، Adobe همه کارها را انجام می‌دهد. ایلوستریتور به عنوان بخشی از این مجموعه‌، یکی از بهترین برنامه‌ها است.

با این اوصاف، کورل دراو طی این سال‌ها بهبود یافته و نرم‌افزار خود را به روز کرده تا از ویژگی‌های جدید استفاده کند و مشکلات نرم‌افزاری را برطرف کند. اگر کورل دراو مدام نرم‌افزار بیشتری به مجموعه خود اضافه کند و با سرعت فعلی پیشرفت کند، Adobe می‌تواند در آینده رقابت عمده‌ای با این نرم افزار داشته باشد.

 

کاربران

چه کسی از کورل دراو یا ایلوستریتور استفاده می‌کند؟ ایلوستریتور برای متخصصان طراحی گرافیک در نظر گرفته شده است که هدف آن ایجاد بی‌شمار تصاویر است.

تمرکز اصلی کورل دراو بر ایجاد انتشارات دو بعدی و رسانه‌های چاپی است و برای علاقه‌مندان و طراحان گرافیک که در زمینه‌های تخصصی کار می‌کنند مناسب است.

کورل دراو برای علاقه‌مندان و طراحان جدید گرافیک عالی است. منحنی یادگیری آسان‌تری دارد و افراد می‌توانند سریع بر آن مسلط شوند. ایلوستریتور پیچیده‌تر است و از ویژگی‌هایی شاخصی که با توجه به آنچه طراحی می‌کنید یا ممکن است استفاده کنید یا آن‌ها را مورد استفاده قرار ندهید، بهره‌مند است.

کورل دراو برای هر نوع چاپی مناسب است. برای ایجاد کارهایی مانند تابلوها، بروشورها یا ترکیبات تصاویر عالی است. این برنامه دارای ویژگی‌های طراحی صفحه برای تنظیم فایل‌ها برای چاپ است.

در همین حال، ایلوستریتور برای رسانه‌های وب و ایجاد تصاویری مانند آرم، تصاویر پیچیده و تایپوگرافی طراحی شده است. این برنامه آنچنان بر طرح‌بندی و بعد صفحه متمرکز نیست.

به طور کلی، کورل دراو برای افرادی که به دنبال یک برنامه آسان‌تر هستند بهترین است. تازه‌کارها و متخصصان هر دو از این برنامه استفاده می‌کنند در حالی که ایلوستریتور دارای استاندارد صنعتی است. با این حال، شرایط یادگیری سخت، آن را برای هنرمندان جدیدتر کمتر جذاب کرده و بیشتر توسط افرادی که به یک برنامه پیچیده نیاز دارند، استفاده می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی: انواع طراحی گرافیک کاربردی

 

نتیجه نهایی

کورل دراو یا ایلوستریتور برنامه‌های بسیار خوبی برای ارائه هستند. دریافت بهترین برنامه برای شما بستگی به این دارد که چه کسی هستید و چه نیازهایی دارید.

اگر به دنبال برنامه‌ای هستید که بتواند با همه امری روبرو شوید، ایلوستریتور را دانلود کنید. به طور کلی، این یکی از بهترین برنامه‌های بازار است که ارزش یادگیری سخت و اختصاص زمان زیاد برای آشنایی و آموختن را دارد. شما قادر خواهید بود از بروشورها تا لوگوها همه چیز را به کمک این نرم افزار طراحی کنید.

اگر در درجه اول در رسانه‌های چاپی کار می‌کنید، کورل دراو را تهیه کنید. این برنامه به طور خاص برای کارهای دو بعدی طراحی شده است و یادگیری آن آسان است.

 

سوالات متداول

آیا کورل دراو با ایلوستریتور سازگار است؟ 

شما می‌توانید فایل‌های ایلوستریتور را به کورل دراو وارد کرده و به صورت فایل‌های ایلوستریتور ارسال کنید. اما تبدیل کامل نیست زیرا برنامه‌ها کاملا متفاوت ساخته شده‌اند.

ادوبی ایلوستریتور

آیا کسی هنوز از کورل دراو استفاده می‌کند؟

بله، طراحان گرافیک هنوز از کورل دراو استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار دارای به روزرسانی‌های اساسی، رفع مشکلات است و خود را مطابق با زمان بروز می‌کند و به خدمات خود می‌افزاید.

آیا یادگیری کورل دراو دشوار است؟

کورل دراو بسیار کاربر پسند است و یادگیری آن دشوار نیست. بسیاری از آموزش‌های آنلاین برای شروع کار وجود دارد و شما می‌توانید به عنوان راهنما در زمینه اصول اولیه از آن‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

از اینکه در مقاله کورل دراو یا ایلوستریتور همراه ما بودید از شما تشکر می‌کنیم. ما در این مقاله راهنمای شما بودیم تا به اصلی‌ترین سوال شما یعنی کورل دراو یا ایلوستریتور؟ پاسخ دهیم. همچنین در انتهای مقاله به بررسی سوالات متداول پرداختیم تا ابهامات شما در مورد این دو نرم‌افزار را به حداقل برسانیم. نظرات شما برای ما با اهمیت است و منتظرشان هستیم. منتظر سایر مقالات کاربردی و مقایسه‌ای ما باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب فرزانه شریعتی
همیشه عاشق کتاب و کتاب خوندن بودم. 5،4 سال در زمینه تولید محتوا فارسی و انگلیسی فعالیت دارم و کارشناس ارشد مدیریت کارآفرینی هستم. رشته‌ای که بهش عشق می‌ورزم. یادگیری شعاره هر روزه منه. اصلا هر روز باید یه نکته واسه یادگیری بیشتری داشته باشه... https://www.karlancer.com/profile/2082

دیدگاه شما

بدون دیدگاه