چگونه در دوران خدمت یا سربازی کسب درآمد کنیم؟

04 مرداد 1399 - آخرین بروزرسانی: 03 تیر 1400
کسب درآمد دوران خدمت
زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

دوران خدمت یا سربازی در ایران برای تمامی مردان بالای 18 سال که مشمول معافیت نمی‌شوند؛ اجباری است. بسیاری از افراد به ویژه پسران، این دوره را نوعی اتلاف وقت می‌دانند. اما این خدمت به لحاظ قانونی نوعی ادای دین فرزندان پسر نسبت به امنیت کشورشان است. سربازان در دوره سربازی امکان استخدام تمام وقت در واحدهای دولتی و غیردولتی را ندارند؛ مگر آن که بخواهند در ارگان‌های نظامی استخدام شوند.

مشمولین خدمت نظام وظیفه، صبح‌ها در پادگان مشغول انجام وظایف سربازی، طبق مدارک تحصیلی و مهارت‌هایشان هستند. آن‌ها در اوقات عصر و شب، وقت آزاد برای انجام کارهای پاره وقت یا مهارت آموزی دارند. حقوق دریافتی سربازان بسیار ناچیز است و کفاف زندگی و پس انداز در دوران جوانی را نمی‌دهد. در نتیجه پسران برای تشکیل خانواده به آینده شغلی مطمئنی نیاز دارند. پس دو سال زمان سربازی فرصت خوبی برای کسب درآمد از کارهای پاره وقت و پروژه‌ای است که تنها به یک لپ تاپ و اینترنت نیاز دارد.

 

فریلنسری در دوران خدمت یا سربازی

تمامی افراد برای فریلنسر شدن به مهارت‌های پایه در حوزه استفاده از کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند نیاز دارند. البته اگر سربازان فاقد سواد کافی برای استفاده از کامپیوتر هستند؛ دوران خدمت یا سربازی زمان خوبی برای یادگیری این مهارت از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های مجازی است. یعنی وقت آزاد دوران سربازی را صرف افزایش مهارت‌های شغلی خودشان می‌کنند. پس تا پایان دروه سربازی انتظار داریم که پسران علاوه بر مهارت‌های نظامی و مهارت‌های زندگی، از مهارت‌های شغلی بهتر و تجارب کاری هم برخودار شوند. تمامی این ها وابسته به انگیزه و انتخاب خود فرد است. برخی از افراد وقت آزاد دوره سربازی را به بطالت و استراحت می‌گذرانند. برخی دیگر هم با سخت کوشی آینده شغلی خودشان را می‌سازند.

تیم کارلنسر در این مقاله به برخی از مشاغل پاره وقت برای سربازان اشاره خواهد کرد که در هر پلتفرم دورکاری از جمله کارلنسر به آن دسترسی دارید. سربازان به عنوان فریلنسر در پلتفرم‌های دورکاری ثبت نام می‌کنند و روی پروژه‌های ثبت شده در این پلتفرم‌ها، پیشنهاد قیمت و زمانبندی تحویل را ثبت می‌کنند. پس از پذیرش پیشنهادشان از جانب کارفرما و تحویل پروژه، هزینه با کسر کارمزد پلتفرم به حسابشان واریز می‌شود.

 

شروع کسب درآمد با کارلنسر

 

تولید محتوا

یکی از فعالیت‌هایی که کسب و کارهای امروز به آن نیاز دارند؛ تولید محتوای در حوزه‌های مختلف است. سربازان با توجه به رشته تحصیلی در دبیرستان یا مدرک تحصیلی در دانشگاه می‌توانند به تولید محتوا بپردازند. دوره‌های رایگان تولید انواع محتوای متنی، صوتی و تصویری هم وجود دارند. بعلاوه محتوای متنی، ویدئویی و پادکست‌های زیادی در این زمینه تهیه شده‌اند که با کمک یک گوشی هوشمند و اینترنت به آنها دسترسی دارید. علاقمندی به این کار حرف اول را برای موفقیت در اجرای پروژه‌های پاره وقت دارد. با ثبت نام در پلتفرم‌های دورکاری مثل کارلنسر، به پروژه‌های تولید محتوا دسترسی دارید.

 

تایپ و ترجمه

بسیاری از سربازان قبل از دریافت مدرک دیپلم از دبیرستان، مدارک زبان و کامپیوتر را در دوره‌های تابستانی مدارس و مراکز فنی خصوصی کسب می‌کنند. از این رو از قابلیت ترجمه عمومی و تایپ برخوردارند. این مهارت‌ها فرصت خوبی برای کسب درآمد از کارهای پروژه‌ای هستند. کارفرماهای زیادی به مهارت ترجمه و تایپ برای تولید محتوای جدید نیاز دارند. شاید دستمزد این کارها نسبت به کار انجام شده، کم به نظر برسد؛ ولی فرصت خوبی برای افزایش مهارت و آشنایی با مشتریان و مشاغل بهتر است. گاهی اوقات اگر قابلیت خوبی در این دو حوزه نشان دهید می‌توانید به عنوان کارگزار شرکت‌های چند ملیتی مشغول به کار شده و با مهارت مکالمه و مکاتبه انگلیسی، آینده شغلی خودتان را تضمین کنید.

 

کسب درآمد دوران سربازی

 

برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن

بسیاری از کسب و کارهای فروشگاهی برای حضور در فضای آنلاین به مهارت برنامه نویسی برای طراحی نرم افزار و ساخت اپلیکیشن نیاز دارند. سربازان با کسب مهارت‌های فنی در این حوزه به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند. پروژه‌های مرتبط با این دو مهارت در پلتفرم‌های دورکاری بسیار زیاد است. البته برای جلب رضایت کامل مشتریان به تجربه در این زمینه نیاز دارید. پس تا زمان خبره شدن در این حوزه به پروژه‌های کوچک و کم درآمد اکتفا کنید تا بهتر با روال کار آشنا شوید. روزانه ده‌ها سفارش مرتبط با برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن از جانب مشتریان ثبت می‌شود؛ اگر در رشته‌های ریاضی، فنی و کامپیوتر تحصیل کرده‌اید به راحتی می‌توانید مهارت کافی در این زمینه را در دوران خدمت یا سربازی از طریق آموزش‌های آنلاین، مراکز خصوصی و مطالعه محتوای آنلاین کسب کنید.

 

طراحی سایت

بی شمار سایت و صحفه مجازی در فضای اینترنت وجود دارند ولی تعداد محدودی، قابلیت‌ها و معیارهای لازم برای جلب مخاطب را دارند. بنابراین طراحی سایت و مهارت در زمینه  حفظ و به روز رسانی سایت، حرف اول را در بازاریابی آنلاین می زند. کارفرماها در پلتفرم‌های دورکاری مثل کارلنسر به دنبال طراحان خبره و خوش ذوق هستند تا ترافیک سایت و در نهایت جذب مشتریان را افزایش دهند. سربازان با کسب مهارت طراحی سایت می‌توانند حقوق خوبی را به صورت پروژه‌ای و پاره وقت کسب نمایند.

برای این کار باید اول به عنوان فریلنسر در سایت کارلنسر ثبت نام کنید و منتظر پروژه‌های مرتبط با مهارت‌هایی که ثبت کرده‌اید، بمانید. روی پروژه‌ها، پیشنهاد ثبت کرده و منتظر تأیید کارفرما می‌مانید تا پروژه را به شما واگذار کند. شما بعد از تأیید پیشنهادتان باید طراحی را طبق نظر کارفرما و در مدت زمان مشخص شده انجام دهید.

 

ادمین شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و غیره)

یکی از علاقمندی‌های جوانان امروزی در اوقات فراغت، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی است. سربازان با کسب مهارت لازم و آشنایی دقیق با انواع شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مدیریت آنها را به دست گرفته و به ادمین حرفه‌ای تبدیل شوند. برخی از افراد به خاطر مشغله کاری به دنبال فردی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خودشان یا اکانت کسب و کارشان هستند. عصرها و تعطیلات خدمت زمان مناسبی برای فعالیت به عنوان ادمین پاره وقت است. برای این کار به مهارت‌های نگارش محتوا، انتشار محتوا و مدیریت زمان در شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید. حقوق این کار هم با توجه به ساعات کاری و تخصصی بودن محتوا متفاوت است. حقوق حاصل از فریلنسری در این زمینه‌ها هم تا حد زیادی به تجربه، دانش و توافق دو طرف یعنی سرباز و کارفرما وابسته است.

 

طراحی گرافیکی (پوستر، لوگو، انیمیشن، اینفوگرافیک و غیره)

سربازانی که در رشته‌های هنری مثل گرافیک و نقاشی تحصیل کرده‌اند یا دارای دیپلم در این رشته‌ها هستند؛ فرصت خوبی برای دورکاری در دوران خدمت یا سربازی دارند. البته این دوران فرصت خوبی برای آشنایی با نرم افزارهای طراحی گرافیک مثل فتوشاپ، ایلستریتور، طراحی دو بعدی و سه بعدی و غیره است. با یادگیری این مهارت‌ها و داشتن خلاقیت و ذوق هنری می‌توانید به طراحی‌های گرافیکی جذابی برسید. در اینجا هم علاقمندی و انگیزه حرف اول را می‌زند. انجام طراحی متفاوت و مخاطب پسند، تأثیر زیادی در جذب مشتریان برای کسب و کارهای مختلف دارد. کارفرماها در کارلنسر هم به دنبال طراحان خلاق هستند تا پروژوه های مختلف طراحی از طراحی لوگو، پوستر و کاتالوگ گرفته تا اینفوگرافی ها و انیمیشن‌ها را به آنها واگذار نمایند.

 

تدوین و ویرایش فیلم

تهیه فیلم ها و تیزرهای تبلیغاتی و آموزشی یکی از نیازهای بازاریابی دیجیتال است. مشتریان دیدن ویدئو را به خواندن ترجیح می دهند. پس یادگیری مهارتهای فیلم سازی و آشنایی با نرم افزارهای تدوین و ویرایش فیلم یکی از پیش‌نیازهای فریلنسری در این حوزه است. سربازان با همکاری گروهی می‌توانند بخش‌های مختلف طراحی تیزر تبلیغاتی از تولید محتوای متنی گرفته تا تدوین فیلم را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی: نرم افزارهای تدوین فیلم

 

اشتغال در دوران خدمت یا سربازی

 

سئو

بسیاری از کسب و کارها دارای سایت‌ها و وبلاگ‌ها با محتوای قدیمی هستند. حالا با توجه به تغییر الگوریتم‌های گوگل به دنبال بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو می‌روند. در نتیجه شغلی به عنوان سئوکار در پلتفرم‌های دورکاری مثل کارلنسر تعریف شده است تا کارفرما، پروژه‌های سئو را به فریلنسرهای خبره در این حوزه واگذار کند. اصول سئو در مقاله‌های مختلف فارسی و انگلیسی تشریح شده‌اند و با مطالعه آنها به دانش خوبی در این زمینه می‌رسید. برای کسب مهارت و تجربه هم باید پروژه‌هایی با حداقل دستمزد را قبول کنید تا بازده کارتان را مورد بررسی قرار دهید. اوقات فراغت سربازی هم زمان خوبی برای خبره شدن در حوزه سئو است.

در بخش بلاگ کارلنسر، مطالب آموزشی زیادی را در مورد سئو نوشته ایم. از دست ندهید.

 

بازاریابی تلفنی و دستیار مجازی

یکی دیگر از مشاغل پاره وقت مناسب برای زمان عصر و شب در دوران سربازی، بازاریابی تلفنی برای کسب و کارهای مختلف است. برای این کار به مهارت‌های فروش، روابط بین فردی، مذاکره و فن بیان نیاز دارید. محتوای مرتبط با این مهارت‌ها در اینترنت وجود دارند. پس اگر به فروش و بازاریابی تلفنی علاقه دارید؛ با این مهارت‌ها آشنا شوید. البته برخی از کسب و کارها به دنبال منشی تلفنی هم هستند. می‌توانید در ساعات غیراداری به عنوان منشی تلفنی به هماهنگ کردن قرارهای روز بعد و ثبت سفارش بپردازید. پشتیبانی و خدمات مشتری هم در همین حوزه قرار می‌گیرد. این فعالیت‌ها تحت عنوان دستیار مجازی هم شناخته می‌شوند. در نتیجه دسترسی به تلفن و اینترنت در ساعات مدنظر کارفرما، اهمیت دارد و پیش نیازهای این مشاغل پاره وقت محسوب می‌شود.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با دستیار مجازی

 

حسابداری

اگر از مهارت حسابداری برخوردار هستید پس از آن استفاده کرده و تجربه شغلی کسب کنید. در ابتدا می‌توانید به طور پاره وقت و دورکاری در دوران سربازی به عنوان کمک حسابدار یا کارآموز حسابداری فعالیت کنید. بعد از کسب مهارت لازم در دوران سربازی به راحتی به عنوان یک حسابدار استخدام شده و حقوق بالاتری دریافت خواهید کرد. امکان ثبت مهارت و پروژه‌های حسابداری در کارلنسر فراهم است.

 

شروع فریلنسری با کارلنسر

 

در نهایت . . .

سربازان با حداقل تحصیلات می‌توانند مهارت‌های لازم جهت فریلنسری را در دوران خدمت یا سربازی یاد بگیرند و به کسب تجربه شغلی در اوقات فراغت مشغول شوند. آن‌ها در دوره خدمت علاوه بر ادای دین نسبت به کشورشان، مسیر شغلی خودشان را مشخص نموده و به تجربه بالاتری می‌رسند. پلتفرم‌های دورکاری فضای امن و مطمئنی را برای دریافت پروژه و تحویل آن، هم برای کارفرما و هم سربازان فریلنسر فراهم نموده‌اند. اگر سرباز هستید و شغل پاره وقت دورکاری دارید؛ نظرات خودتان را با تیم کارلنسر در میان بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. بیش از ده ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم و چند ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

22 دیدگاه

 • امین جلالی مهروز
  08 مرداد 1399

  سلام. 5 ماهه مشغول خدمت هستم و تقریبا درآمدی نداشتم و خیلی فکرم مشغول بود این مدت. این مقاله شما رو امروز خیلی شانسی تو گوگل پیدا کردم و بسیار ممنونم هم از این راهنمایی و هم فرصتی که برای ما تو سایت تون برای کسب درامد قرار دادید. با احترام

  • کارلنسر
   09 مرداد 1399

   سلام. خوشحالیم که سایت ما بتونه به شما کمک کنه و نظر شما رو جلب کنه. موفق باشید

 • محسن
  28 مرداد 1399

  اگر پروژه انجام بدیم و طرف پولشو نده چی؟؟

  • کارلنسر
   29 مرداد 1399

   کارفرما پول رو در ابتدای انجام کار پرداخت میکنه، سایت پول رو نگه میداره و پس از انجام کار و تحویل پروژه توسط فریلنسر، مبلغ رو برای فریلنسر آزاد می‌کنه

 • 24 شهریور 1399

  سلام شب بخیر ببخشید B:
  در مورد یه خبر هستش خبر در مورد خدمت سربازی هستش فقط میخواستم راهنماییم کنید میشه

  اینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش ممنون میشم راهنمایی م کنید

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح جزئیات قانون کسر خدمت سربازی و نحوه اعمال آن پرداخت.

  سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در رابطه با سؤالات مربوط به کسر خدمت ایثارگران اعلام می‌شود که به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی، ۱۲ روز از مدت خدمت هر سرباز کم می‌شود.

  وی افزود: مهلت اجرای این قانون تا سال ۱۴۰۱ است و به احتمال زیاد، بعد از این سال، این قانون متوقف می‌شود.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بودند صد در صد سابقه آنها برای کسر خدمت محاسبه می شود، اما آنهایی که از تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ یعنی پایان جنگ در برخی از شهرهای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه همچنان در این مناطق حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه یشان محاسبه می شود.

  سردار کمالی تصریح کرد: این قانون تنها برای یک فرزند از یک خانواده است یعنی اگر برادر یک سرباز مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، آن سرباز دیگر نمی‌تواند از این قانون برای کسر خدمتش استفاده کند.

  سردار کمالی اظهار کرد: البته فرزندان دوقلو یا سه‌قلو می‌توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند، یعنی اگر یک برادر نصفی از مدت زمان کسر خدمت پدرش را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر می تواند نصف دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

  وی ادامه داد: ملاک برای اعمال کسر خدمت برای سربازان تنها حضور در جبهه آن هم در زمان جنگ و همچنین حضور در مناطق جنگی است.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ قابل قبول است ولی همان طور که گفته شد تنها ۸۰ درصد حضور محاسبه می شود و البته این مورد هم فقط در مورد یگان‌های رزمی و امور رزمی است.

  سردار کمالی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که فقط جانبازی بنیاد شهید قابل محاسبه برای کسر خدمت است.

 • 24 شهریور 1399

  شب بخیر پیام رسید خدمت شما جواب ندادید

  • کارلنسر
   24 شهریور 1399

   دوست عزیز
   سوالی که مطرح کردید، ارتباطی با موضوع سایت ما نداره. لطفا از سایت‌ها، پیج ها و کانال‌های مربوطه، پیگیری و سوال کنید.
   موفق باشید

 • سید محمد طبایی
  22 اردیبهشت 1400

  سلام
  من میخوام بازاریابی تلفنی انجام بدم در طول خدمت چه جوری هست آیا مقاله ای داری در این باره و چه جوریه تلفن و اتاق آرام در اختیار مون قرار میدن

 • مهران
  21 خرداد 1400

  سلام
  من سربازم و رشتم معماری هستش کارای پیمانکاری رو هم بلدم .
  و برقکاری ساختمان هم فول هستم.
  چجوری کسب درآمد کنم ؟

  • تیم محتوای کارلنسر
   21 خرداد 1400

   سلام. تو سایت مون به عنوان فریلنسر عضو بشید و پروژه انجام بدید یا خدمت بسازید

 • مهدی
  10 دی 1400

  سلام من تازه مقالتون رو مطالعه کردم و دقیقا دنبال همچین کار پاره وقتی دارم چطو عضو شم توی سایتتون

 • جواد
  13 بهمن 1400

  سلام
  من ۲سالی هست که رنگکاری ماشین کار میکنم آیا امکانش هست تو سربازی رنگکاری ماشین کار کنم یعنی اینکه بهم جایی واس کار کردن بدن که از کارم عقب نمونم؟؟؟

 • امیرحسین قادری
  13 اردیبهشت 1401

  سلام
  این مطالب رو که فرمودید اصلا توی سربازی امکان پذیر نیست…
  هتل که نرفتیم…توی پادگانیم…فضای مجازی و اینترنت و کامپیوتر و گوشی هوشمند ممنوعه …
  لطفا درمورد کار های دیگه صحبت کنید

  • تیم محتوای کارلنسر
   17 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز
   بله در محیط پادگان امکان پذیز نیست. ولی در ساعاتی که منزل میرید یا در مرخصی هستید، می‌تونید انجام بدید.

 • یه سرباز
  06 تیر 1401

  وقتی نویسنده مطلب خودش سربازی نرفته و فکر میکنه سربازی هتله همین میشه دیگه!
  برام اهمیتی نداره که تایید کنید یا نه ولی به اون دوستی که این مطلب رو نوشته بفرمایید که با کدوم پارتی تو هتل خدمت میکردن اطرافیانشون که میتونستن با سیستم و گوشی و تلفن کار کنن، یه دستی هم رو سر ما بکشن که ما هم یه کاری کنیم!!!

  تو پادگان جز یه تلفن عمومی هیچی در دسترسمون نیست!
  چقد دلتون خوشه شما بخدا

  • تیم محتوای کارلنسر
   06 تیر 1401

   سلام دوست عزیز
   بعد از دوران آموزشی، بسیاری از سربازان در دوران عادی خدمت، هر روز یا بسیاری از روزها ظهر یا عصر به منزل میان اگه تو شهر خودشون افتاده باشن و در منزل هم به گوشی و لپ تاپ و اینترنت دسترسی دارند. چیز عجیبی نیست 🙂

 • ابوالفضل
  24 مرداد 1401

  تایم فراغت سربازان چه زمانیه؟

  • تیم محتوای کارلنسر
   29 مرداد 1401

   با سلام. بعد از ظهرها برای سربازانی که بعد از پادگان منزل میرن و همچنین زمان های مرخصی

 • آرش
  25 فروردین 1402

  چطور میشه شروع کرد.
  تولید محتوا
  پوستر سازی
  تولید و جست‌وجوگر وب
  تا یک لنسر بشوم.
  من اکنون ار دوران اولیه سربازی هستم.
  در حال خدمت.
  چه ابزاری باید تهیه کنم
  با چه سطح تکنولوژی باید فراهم بشود.
  چون در دوران خدمت استفاده از سیستم و کامپیوتر تا حدی ممنوع می باشد.
  لطفا راه نمایی کنید و شده مشاوره هم در این زمینه میخوام به صورت تلفنی…
  آرش امیری

 • تیم محتوای کارلنسر
  26 فروردین 1402

  سلام آرش عزیز. لطفا این مقاله رو مطالعه بفرمایید: https://www.karlancer.com/blog/karlancer-simple-overview
  اگه لپ تاپ یا کامپیوتر داشته باشید می‌توانید بسیاری از پروژه ها رو در زمان های بعد از ساعات خدمت یا مرخصی انجام بدید. همچنین اگه ندارید، با گوشی هم میشه برخی پروژه ها رو انجام داد: https://www.karlancer.com/blog/earn-money-on-your-phone
  لطفا این دو بلاگ رو بونید و در صورتی که باز هم سوال یا ابهامی داشتید، با ما تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنیم 02191035365