فریلنسینگ چیست؟

21 مرداد 1400 - آخرین بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402
فریلنسینگ
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فریلنسینگ چه معنایی برایتان دارد؟ چقدر این عبارت برایتان آشناست؟ امروزه شاید در جواب این سوال از آشنایان و دوستتان که «به چه کاری مشغولی؟» این پاسخ را بشنوید: «فریلنسرم!». در واقع این افراد، فریلنسری را به کار تمام وقت ترجیح داده‌اند. اگر مایلید بدانید فریلنسیگ چیست و سبک کار و زندگی فریلنسری چه اثر و جایگاهی در زندگی امروزه دارد با ما همراه باشید. 

در یک دهه اخیر، گرایش به سبک کار و زندگی فریلنسری افزایش یافته است. دلایل زیادی برای گرایش به سمت فریلنسینگ وجود دارد. حالا به نظرتان فریلنسری برای چه کسانی مناسب است؟ آیا فریلنسرها می‌توانند مدت زمان زیادی را بدون شغل دائم سر کنند؟ اصلاً فریلنسرها به چه کارهایی مشغول هستند؟ در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

 

اشتغال در فریلنسینگ

فریلنسینگ در اصل، شغلی قراردادی است. کارجو در اینجا به جای استخدام دائم در یک سازمان یا شرکت، مهارت‌ها و تجربه‌اش را برای ارائه خدمات به تعدادی از کارفرماها به کار می‌گیرد.آمار فریلنسینگ در دنیا

جهت مشاهده تصویر در سایز اصلی و کیفیت بالا، آن را در یک tab جدید باز کنید

شما در فریلنسینگ از مهارت‌ها، تحصیلات و تجربه خودتان برای کار با چند مشتری استفاده می‌کنید. یعنی چندین تکلیف کاری را بدون تعهد و وفاداری به یک کارفرمای واحد، انجام می‌دهید. تعداد کارهایی که انجام می‌دهید، به توان تحویل به موقع کارها بستگی دارد.

معمولاً فریلنسینگ شامل مشاغلی است (معمولاً Gigs نامیده می‌شوند) که امکان کار کردن در خانه را دارند. البته فریلنسینگ فقط به کار در خانه محدود نمی‌شود و با کار خانگی فرق دارد:

1.فریلنسینگ همواره به معنای کار در خانه نیست. برحسب نوع کارتان و نیازهای مشتری می‌توانید کار را در دفتر کار و شرکت انجام دهید.

2.کار خانگی شامل قراردادی میان شما و یک کارفرمای واحد است. کارفرما بابت کار خانگی، معمولا پول ثابتی به شما پرداخت خواهدکرد، ولی فریلنسینگ چنین شرایطی ندارد.

اشتغال در فریلنسینگ

 

مطلب پیشنهادی: چرا به نفع شرکت‌ هاست که با فریلنسر‌ها کار کنند؟

 

فریلنسر کیست؟

فریلنسر یا کارمند فریلنس، فردی خویش فرما است که با ارائه خدمات به چند کارفرما، حقوق می‌گیرد. این خدمات با مهارتهای فریلنسر در ارتباط هستند و فقط در اختیار کسب و کارها قرار نمی‌گیرند.

فریلنسرها از سایت های دورکاری ایرانی و خارجی مثل کارلنسر، Freelancer، Upwork و غیره استفاده می‌کنند. آن‌ها کارهای ثبت شده در این پلتفرم‌ها را انجام می‌دهند. برخی از فریلنسرها هم برحسب حرفه محل فعالیتشان، دارای روابط کاری گسترده هستند. مشتریان راضی قبلی، آن‌ها را به کارفرماهای جدید معرفی می‌کنند. این فریلنسرها شبکه‌ای از روابط کاری را تشکیل داده‌اند.مزایای استخدام کارمند پاره وقت

آیا فریلنسری، گزینه شغلی مناسبی است؟ آیا می‌توانید با فریلنسری به زندگی ادامه دهید؟ چگونه باید وارد این نوع کار شوید؟ [بخوانید: چگونه فریلنسر شویم؟]

59 درصد از شاغلین در آمریکا فریلنسینگ می کنند و 11 درصد از بزرگسالان شاغل در ایالات متحده به صورت فریلنسرهای تمام وقت مشغول به کار هستند. پس این صنعت، ارزش فعالیت دارد.

 

مطلب پیشنهادی: مزیت های فریلنسینگ

 

 رشد فریلنسینگ

افزایش فریلنسرها به ایجاد مفهوم جدید اقتصاد گیگی (gig economy) رسید. فرد در اقتصاد گیگی به جای این که تمام وقت برای یک کارفرما کار کنند و حقوق ثابت بگیرد. برای چند کارفرما بر اساس شرایط و دستمزد مدنظر خودش کار می‌کند. در واقع اقتصاد گیگی با استخدام نیروهای پاره وقت و دورکار همراه است.کارمندی یا فریلنسری

فریلنسینگ، حرفه‌ای جالب است. این حرفه تمامی مشکلات کارکنان عادی را کنار زده است. طبق آمار شرکت Upwork، آمریکایی‌ها در طول هفته به طور متوسط 47 ساعت کار می‌کنند. فریلنسرها در طول هفته به طور میانگین 11 ساعت کمتر از کارکنان تمام وقت کار می‌کنند. این زمان برای یک سال حدود 550 ساعت یا 23 روز است.

 

مطلب پیشنهادی: آمارهای مهم در مورد فریلنسینگ

 

کارکنان تمام وقت در طول سال، یک ماه اضافه کاری پشت سیستم (یا محل کارشان) دارند.فواید فریلنسینگ

در تصویر زیر حقوق سالیانه فریلنسرهای آمریکایی را از سال 2014 تا 2018 مشاهده می‌کنید.

همانطور که مشاهده می کنید تعداد فریلنسرهای پردرآمد افزایش داشته است.

درآمد فریلنسرها

بعلاوه فوایدی مثل آزادی کاری، رئیس خودتان بودن، کسب تمام سود کاری و هزینه کاری کمتر ، افراد زیادی را به سمت فریلنسینگ جذب می‌کند. البته بسیاری از افراد به طور تمام وقت این کار را دنبال نمی‌کنند. آنها در کنار کار اصلی به طور پاره وقت هم برای کسب درآمد بیشتر به فریلنسری مشغول هستند.

 

مطلب پیشنهادی: گذشته، حال و آینده فریلنسینگ

 

مهمترین مهارت های فریلنسینگ

امروزه با رشد تکنولوژی و روش های ارتباطی بسیاری از مهارت ها و کارها قابل انجام به صورت فریلنسینگ می باشد. برخی از مهمترین و متداول ترین مهارت های فریلنسینگ در ایران از قرار زیر است: 

چرا خیلی از افراد، فریلنسینگ را شغلی تمام وقت نمی‌دانند؟

این گرایش ریشه در ذهن و روان انسان دارد. ما همیشه به دنبال امنیت شغلی هستیم. کارهای عادی و تمام وقت، امنیت و اطمینان حرفه‌ای را به ما می‌دهند. یعنی میدانیم که در زمان خاصی حقوق خواهیم گرفت. بعلاوه شغل‌های تمام وقت دارای مزایای بیمه، بازنشستگی، پاداش و افزایش حقوق و رتبه بابت عملکرد مناسب هستند.

معایب فریلنسینگ

هنگامی که به فریلنسینگ روی می‌آورید، ممکن است تضمین‌های فوق را از دست بدهید. هیچ تضمینی برای داشتن کارفرمای جدید وجود ندارد. از تداوم این سبک زندگی تا زمان بازنشستگی اطمینان ندارید. هیچ تضمینی هم در مورد افزایش درآمد وجود ندارد. بعلاوه خودتان باید شرایط مالیاتی، بیمه و سایر امور مالی را مدیریت کنید.

فریلنسینگ دارای معایب دیگری به شرح زیر است:

  • تعادل میان کار و زندگی: اگر نمی‌دانید که چطور باید زندگی شخصی را از کار جدا کنید، پس فریلنسینگ، زندگی شما را دشوارتر از داشتن شغل تمام وقت خواهد کرد.
  • فقدان مزایا: فریلنسرها خودشان در قبال مدیریت تعطیلات، بیماری و شرایط اضطراری دیگر مسئول هستند و به برنامه ریزی مالی و زمانی خوبی نیاز دارند.
  • کارفرماهای سخت گیر: شاید کار با برخی از مشتریان بسیار سخت پیش برود. آن‌ها دستورهای کاری و اطلاعات درستی را برای انجام کار در اختیار قرار نمی‌دهند یا برای رفع ابهامات، در دسترس نیستند. این شرایط، ناامید کننده است و وقت شما را هدر می‌دهد.

به طور کلی هر شغلی معایب و مزایای خاص خودش را دارد. شما باید تعادل میان کار و زندگی سالم را حفظ کنید. اگر فریلنسینگ برایتان مفید است، پس به معایب آن چندان اهمیت ندهید. برای فریلنسر شدن، مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب دورکاری

حقایقی درباره فریلنسینگ

  • در حال حاضر در سال 2023 بیش از 1میلیارد و 570 میلیون فریلنسر در سراسر دنیا وجود دارد
  • تنها در آمریکا 73.3 میلیون فریلنسر وجود دارد
  • در ایالت متحده آمریکا بیش از 70 درصد کارمندان تمایل به فریلنسری دارند
  • بیش از 66% فریلنسرها زیر 35 سال سن دارند
  • نسل جنریشن z یعنی افراد متولد سالهای 1375 تا 1391 در بیش از 53% موارد فریلنسینگ را انتخاب می کنند 
  • طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیریت شبکه های اجتماعی، تولید محتوا و طراحی گرافیک از پر طرفدارترین دسته های فریلنسری هستند. 

 

در نهایت

مزایا و معایب فریلنسری تقریباً برابر هستند. اگر فردی ریسک پذیر هستید، پس این شغل برایتان مناسب است. فریلنسینگ به معنای آزادی شغلی است، ولی این آزادی با بی ثباتی و احتمال شکست هم همراه است. البته هیچ کسی در زندگی حرفه‌ای به دنبال شکست نیست. اگر می‌توانید ثبات کاری را با اهداف حرفه‌ای همراه کنید و مخاطرات کاری را مدیریت کنید، پس متقاضی خوبی برای فریلنسر شدن هستید.

به جمع فریلنسرهای کارلنسر بپیوندید!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. هشت ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم. در حدود دو ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

بدون دیدگاه