زمان توقف (مدت زمان حضور کاربر در سایت) چه اهمیتی در سئو دارد؟

06 دی 1399 - آخرین بروزرسانی: 02 اسفند 1399
زمان توقف در سایت
زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

گوگل بیش از 200 عامل را در الگوریتم‌های جستجو به کار می‌گیرد. زمان توقف یا dwell time هم یکی از این عوامل است. مدت زمان حضور کاربر در سایت را زمان توقف می‌دانیم. این زمان، بعد از کلیک کردن روی لینک درون نتایج جستجو تا قبل از بازگشت به SERP‌ها (صفحه نتایج جستجو) محاسبه می‌شود.

آیا این زمان مشابه نرخ پرش یا Bounce Rate است؟ زمان صرف شده روی سایت از جانب کاربران را زمان توقف می‌دانیم. ولی نرخ پرش یعنی درصد بازدیدکنندگانی که از صفحه ورودی بازدید می‌کنند، ولی بدون دیدن سایر صفحات به SERPها باز می‌گردند. فرقی ندارد که این کاربران چه مدت زمانی روی سایت هستند (2 ثانیه یا 2 ساعت)؛ اگر روی سایر صفحات کلیک نکنند، ریزش محسوب می‌شوند.

 

مطلب پیشنهادی: راه های کاهش بانس ریت

 

اهمیت زمان توقف

 

برای مثال، فرض کنید به دنبال رژیم خاصی در گوگل هستید. روی اولین نتیجه سرچ گوگل کلیک می‌کنید تا محتوای کامل را ببینید. کل مقاله را در 4 دقیقه می‌خوانید، این زمان را زمان توقف می‌دانیم. بعد از مطالعه پست، دوباره بدون کلیک کردن روی سایر لینک‌های درون صفحه، به نتایج جست و جو باز می‌گردید که این را پرش می‌دانیم.

نرخ پرش هیچ اطلاعی در مورد علاقمندی بازدیدکننده به محتوای شما را در اختیار گوگل قرار نمی‌دهد. البته زمان توقف با زمان دوره یا Session duration هم اشتباه گرفته می‌شود. زمان دوره، کل زمان صرف شده روی وب سایت، قبل از ترک آن است. در ادامه اهمیت زمان توقف از نظر سئو را تشریح می‌کنیم و هفت نکته برای ارتقای این زمان را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 

به جمع سئوکاران کارلنسر بپیوندید!

 

زمان توقف به عنوان عامل رتبه بندی سئو

حالا مثال جستجوی رژیم را بیشتر بررسی خواهیم کرد. پس اولین نتیجه درون SERP‌ها را باز می‌کنیم ولی به محتوای ارزشمندی نمی‌رسید. دوباره به نتایج جستجو بر می‌گردیم و روی نتیجه دوم کلیک می‌کنیم. در اینجا به محتوای جالبی می‌رسیم و کل مقاله را به مدت 5 دقیقه می‌خوانیم. در اینجا گوگل می‌فهمد که نتیجه دوم ارزشمندتر از اولی است. آیا گوگل در اینجا رتبه‌های این دو صفحه را تغییر می‌دهد؟

گوگل هیچگاه اهمیت زمان توقف در سئو را مورد تأیید عمومی قرار نداده است. ولی می‌دانیم که گوگل به تجربه کاربری اهمیت می‌دهد. یکی از شرکت کنندگان کنفرانس سالیانه Think Auto Google در تورنتو کانادا به نشانه‌هایی از اهمیت زمان توقف به عنوان عامل رتبه بندی سئو رسیده است.

 

زمان توقف به عنوان عامل رتبه بندی در سئو

 

طبق محتوای صوتی به دست آمده از این کنفرانس، یکی از اعضای گوگل تأیید کرده که از یادگیری ماشین برای ارزیابی زمان توقف استفاده می‌کنند. رونویسی صدا از این محتوا در تصویر زیر قابل مشاهده است.

 

رونوشتی از زمان توقف

 

مثالی از اهمیت زمان توقف

لاری کیم هم برای بررسی اهمیت زمان توقف در سئو، از آزمایشی استفاده کرده است. او موقعیت سایت Word Stream درون SERP‌ها را قبل و بعد از معرفی Rank Brain از جانب گوگل مورد بررسی قرار دارد. قبل از معرفی الگوریتم Rank Brain (در سال 2015) بسیاری از صفحات این سایت رتبه بندی خوبی داشتند.

 

 

اثر زمان توقف در صفحات ورد استریم

 

طبق تصویر فوق برخی از صفحات آنها زمان توقف کمتر از مقدار میانگین دارند. پس گوگل قبل از این صفحات را براساس مدت زمان صرف شده روی صفحه رتبه بندی نمی‌کرد. ولی بعد از به کارگیری Rank Brain از سال 2017، رتبه‌های صفحات وب آنها تحت تأثیر زمان صرف شده کاربران روی آنها قرار گرفت.

 

زمان توقف در سایت ورد استریم بعد از رنک برین

 

طبق تصویر فوق تمامی صفحات به جز دو مورد دارای زمان بالاتر از حد متوسط هستند. یعنی رتبه بندی نتایج جستجو با زمان صرف شده یا همان زمان توقف روی صفحه در ارتباط است. بدون شک، گوگل صفحات دارای زمان توقف بالاتر را در صدر نتایج جستجو قرار می‌دهد. آیا این امر به معنای اهمیت این عامل در رتبه بندی سئو نیست؟

 

زمان توقف چه اثری روی سئو دارد؟

چندان معنی ندارد که گوگل از نرخ پرسش و زمان دوره برای رتبه بندی استفاده کند ولی زمان توقف را نادیده بگیرد (زمان دوره، چند صفحه یا مقاله را در بر می‌گیرد ولی زمان توقف روی قطعه خاصی از محتوا متمرکز است). زمان توقف اثر غیرمستقیمی روی رتبه‌های جستجو دارد. چون گوگل با این متغیر پی می‌برد که محتوای ارزشمندی درون صفحات وب سایت را در اختیار کاربران قرار می‌دهید.

برای مثال هنگامی که عبارت «how to make a schedule» را در گوگل سرچ می‌کنید، مقاله سایت WikiHow رتبه یک را درون SERP‌ها می‌گیرد.

 

مقاله ویکی هاو در مورد زمان توقف

 

مقاله فوق تمامی مطالب از ساخت برنامه تا اجرایش را در بر می‌گیرد. ترکیب خوبی از متن و تصویر را برای برقراری تعامل با خوانندگان در بر می‌گیرد. خوانندگان نظرات خوبی را در مورد این مقاله ارائه داده اند.

 

نظرات خوانندگان در زمان توقف

 

بنابراین هدف خواننده به خوبی با خواندن این مقاله تأمین شده است. از این رو بازدید کنندگان 10 تا 15 دقیقه وقت را صرف آن می‌کنند. در مقابل در بین همین نتایج جستجو صفحه دیگری رتبه هفت را گرفته که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

 

رتبه 7 در زمان توقف

 

با خواندن این متن متوجه می‌شوید که ارزشی از نظر نوشتن یک برنامه اختصاصی ندارد. تنها نکات عمومی را مطرح کرده است. خواندن و درک این متن هم دشوار است. اکثر کاربران وقت زیادی را صرف این صفحه نکرده و زمان توقف هم کاهش می‌یابد.

پس زمان توقف نشانه‌ای از کیفیت و مرتبط بودن محتوا است. هر چقدر کاربران وقت بیشتری را روی صفحه شما صرف کنند، یعنی مطالب ارزشمند بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهید. گوگل هم به کیفیت صفحه پی می‌برد.

این معادله را به صورت زیر می‌توان ساده کرد:

   معادله زمان توقف

پس زمان توقف به طور مستقیم و غیر مستقیم روی رتبه‌های جستجو اثر دارد. در ادامه نکات مربوط به تقویت این زمان را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 

هفت نکته برای ارتقای زمان توقف جهت رسیدن به رتبه‌های بالاتر در نتایج جستجو

کل مفهوم زمان توقف حول کیفیت محتوا تکامل پیدا کرده است. باید با تولید محتوای باکیفیت، توجه بازدیدکنندگان را جلب کرده و زمان ماندن آنها روی صفحه را افزایش دهید. محتوای باکیفیت برای کسب  رتبه‌های بالاتر در موتورهای جستجو، اهمیت بالاتری دارد. اگر محتوای ارزشمند، مرتبط و قابل درکی دارید، پس بازدیدکنندگان هم زمان بیشتری را در سایت شما صرف می‌کنند. این امر باعث افزایش زمان توقف شده و رتبه بندی شما هم تقویت می‌شود. پس افزایش زمان ماندن روی سایت رابطه مستقیمی با ترسیم تجربه کاربری بهتر، دارد. در ادامه به هفت نکته کاربردی در این زمینه اشاره نخواهیم کرد.

 

1.هدف از جستجو را بشناسید

قبل از تولید محتوا باید هدف از جستجو را بشناسید. یعنی هدف کاربران از جستجوی عبارت خاصی، چیست؟ برای مثال اگر کاربری به دنبال بهترین برندهای اسپیکر است باید اول بدانید که احتمالاً با شناخت مناسب ترین اسپیکر به دنبال خرید اسپیکر است.

 

بهینه سازی سایت برای افزایش زمان توقف

 

گوگل به تجربه کاربری اهمیت داده و روی حل مشکلات کاربران متمرکز می‌شود. موتورهای جستجو هم به صفحات حاوی اطلاعاتی بسیار مرتبط با عبارت جستجو و هدف کاربر، رتبه بالاتری می‌دهند. اگر می‌خواهید به محتوایی با رتبه بهتر برسید پس اول باید هدف کاربران مدنظرتان از جستجوی عبارت‌های بسیار متداول را بشناسید. در این حوزه به پرسش‌های زیر پاسخ دهید؟

 • مشتریان احتمالی ما چه عباراتی را جستجو می‌کنند؟
 • آیا به دنبال کسب اطلاعات یا خرید کردن هستند؟
 • هنگامی که به دنبال اطلاعات هستند؛ چه عباراتی را جستجو می‌کنند؟
 • در حین خرید، چه اطلاعاتی را جستجو می‌کنند؟
 • محتوای فعلی که بالاترین رتبه را دریافت کرده به کدام مشکلات پاسخ نداده است؟

زمانی که هدف کاربر را متوجه شدید، به تولید محتوا برای تأمین نیازهایشان بپردازید.

 

2.برای نوشتن مقدمه جذاب از روش APP استفاده کنید

اگر مقدمه جذابی ندارید، پس به بازدید کنندگان حق بدهید تا به نتایج جست و جو برگردند و محتوای اثرگذار دیگری را انتخاب کنند. مقدمه جذاب باعث جلب توجه خوانندگان می‌شود. باید برای ماندن در صفحه و خواندن کل محتوا، دلیل خوبی به آنها بدهید. اگر این کار را انجام دهید، مخاطبان تعامل بیشتری با محتوا برقرار می‌کنند که زمان توقف را افزایش می‌دهد. روش محبوب APP در این زمینه مفید است.

 

روش APP

روش APP مخفف عبارت‌های Promise، Agree و Preview است. ساختار نوشتاری مقدمه طبق این روش، به صورت زیر است.

 

روش ااپ برای افزایش زمان توقف

 

توافق (Agree): پست را با محتوایی آغاز کنید که خوانندگان با آن موافق هستند. در این صورت به آنها نشان می‌دهید که مشکلاتشان را می‌فهمید. برای مثال افرادی که می‌خواهند تعداد ثبت ایمیل‌ها را افزایش دهند با این جمله موافق هستند که : تبدیل بازدیدکنندگان به مشترکین ایمیلی سایت، بسیار دشوار است.

 

مطلب پیشنهادی: نکات ایمیل مارکتینگ

 

توافق در افزایش زمان توقف

 

قول دادن (Promise): پس باید قول دهید که محتوای ارزشمندی را در اختیار خوانندگان قرار خواهید داد. برای مثال در مقاله زیر از سایت Backlinko، قول تبدیل 21.7 درصد از ترافیک به مشترکین ایمیلی جدید داده شده است. این کار تنها با اضافه کردن یک صفحه ساده میسر است.

 

قول دادن در زمان توقف

 

ارائه (Preview): در نهایت هم باید به مخاطبان بگویید که چه چیزی در اختیارشان قرار می‌دهید. برای مثال در مقاله مذکور در آخرین پاراگراف مقدمه به آموزش نحوه ساخت صفحه‌ای جهت افزایش تعداد مشترکان ایمیلی اشاره شده است.

 

ارائه در زمان توقف

 

چنین مقدمه‌ای باعث افزایش تعامل کاربران و تشویق به مطالعه بیشتر می‌شود. البته عبارات جذاب هم می‌توان برای تشویق خواننده استفاده کرد، که شامل موارد زیر هستند:

 • حقیقت چیست؟
 • داستان اصلی چیست؟
 • بهترین قسمت این قضیه کدام است؟
 • جدیدترین تغییرات را در اختیارتان قرار خواهیم داد.
 • در این مقاله با این موضوعات آشنا خواهید شد
 • و . . .

 

3. نوشتن محتوای بلند

محتوای بلند به طور متوسط 77.2 درصد، بک لینک‌های بیشتری نسبت به پست‌های کوتاه تولید می‌کند. محتوای بلند، عملکرد بهتری دارد چون اطلاعات عمیقی از موضوع خاصی را در بر می‌گیرد. به طور کلی پست‌های طولانی تر پاسخ‌های تمامی پرسش‌های اصلی کاربر در حین جستجو را در بر می‌گیرند.

برای مثال هنگامی که عبارت «چگونه برنامه ریزی کنم» را سرچ می‌کنید؛ WikiHow با رتبه یک در بین نتایج جست و جو، به تمامی پرسش‌های مرتبط با برنامه ریزی پاسخ می‌دهد. این مقاله 1500 تا 2000 کلمه دارد. به طور کلی، مقالاتی بنویسید که به تمامی پرسش‌های چگونگی، چرایی، زمانی و کجایی پاسخ دهد. پست‌های طولانی‌تر به ارزش آفرینی بیشتری رسیده و در نهایت زمان توقف هم افزایش می‌یابد.

 

4.روی خوانایی متمرکز شوید

کاربران قبل از خواندن کل مقاله، اول کل محتوا را وارسی می‌کنند تا ارزشمندی محتوا را ارزیابی کنند. اگر فقط محتوای بلند و بی ارزشی پیدا کنند، پس به احتمال زیاد به نتایج جستجو بر می‌گردند و پست بهتری پیدا می‌کنند. از این رو باید متنی خوانا تهیه کنید. متن خوانا حاوی عناوین اصلی و فرعی مناسب است. پس از ترکیب متن و تصاویر مناسب برای تشویق خواننده استفاده کنید.

گوگل برای تجربه کاربری، ارزش قائل است. از این رو صفحات وب متمرکز بر تقویت خوانایی از جانب گوگل، رتبه می‌گیرند. می‌توانید هر کلید واژه‌ای را در گوگل جستجو کنید و محتوای مقاله‌ای که رتبه یک گرفته را از نظر خوانایی بررسی کنید.

برای مثال عبارت «نگارش سریع‌تر» را جستجو کردیم و باز هم مقاله‌ای از سایت  WikiHow رتبه یک را دریافت کرد. در این مقاله دو روش متفاوت برای نگارش سریع‌تر ارائه شده و هر کدام از آنها حاوی نکات عملی هستند. تنها با مشاهده عناوین فرعی این مقاله به محتوای آن پی می‌برید. بعلاوه این مقاله حاوی ترکیبی از متن و تصاویر برای ارتقای جذابیت بصری آن است. نکات علامت گذاری شده هم به راحتی شما را به اطلاعات دقیقی می‌رسانند. باید به خوانایی متن از نظر داشتن عناوین فرعی، نکات برجسته و قراردادن عکس و ویدئو توجه کنید.

 

5.ویدئو اضافه کنید

تیم Wisitia، صد صفحه از بلاگشان با بالاترین نرخ ترافیک را از نظر زمان صرف شده از جانب کاربران روی هر صفحه، بررسی کردند. طبق یافته‌های آنها، نرخ متوسط زمان صرف شده در صفحات دارای ویدئو برابر با 7 دقیقه و 21 ثانیه بود، ولی زمان توقف صفحات فاقد ویدئوها در حدود 2 دقیقه و 4 ثانیه بود.

 

زمان توقف در صفحات دارای ویدئو

 

گوگل هم به رتبه بندی ویدئوهای ارزشمند برای کاربران پرداخته است. ویدئوهایی که در گوگل رتبه یک را می‌گیرند عملکردی مشابه مقالات دارند. بعلاوه محتوای ویدئویی در مقایسه با پست‌های طولانی، تعاملی تر عمل کرده و به راحتی قابل استفاده است.

 

6.سرعت صفحه را افزایش دهید

گوگل با انتشار Speed Update نشان داد که سرعت صفحه عامل مهمی در رتبه بندی جستجو‌های موبایلی است. چون افراد می‌خواهند به سرعت، پاسخ پرسش‌هایشان را پیدا کنند. در نتیجه به سرعت صفحه اهمیت می‌دهند. حتی فیسبوک هم اعلام کرده که پست‌های متصل به صفحات وب سریعتر، در اولویت قرار دارند تا تجربه کاربران در زمینه News Feed تقویت شود.

کاربران افراد صبوری نیستند و اگر صفحه به سرعت بارگذاری نشود دوباره به نتایج جست و جو باز می‌گردند. به همین دلیل باید سرعت صفحه را بالا ببرید تا زمان توقف هم افزایش یابد. صفحات وب باید کمتر از 3 ثانیه بارگذاری شوند. می‌توانید تصاویر و ویدئوهای روی سایت را فشرده و بهینه سازی کنید تا سرعت صفحه افزایش یابد.

 

مطلب پیشنهادی: راه های افزایش سرعت سایت

 

7.سایت را برای مشاهده روی موبایل، بهینه سازی کنید

کل ترافیک اختصاص یافته به موبایل در فصل دوم سال 2019 برابر با 48.9 درصد بود. یعنی بهینه سازی وب سایت‌ها برای مشاهده روی موبایل اهمیت زیادی دارد. باید وب سایت ریسپانسیو به موبایل طراحی کنید تا ترافیک موبایلی را از دست ندهید.

 

مطلب پیشنهادی: چک لیست طراحی ریسپانسیو سایت

 

زمان توقف چیست

 

ریسپانسیو بودن نسبت به موبایل در دنیای کسب و کار امروزی نوعی اجبار است. سایت بهینه سازی شده می‌تواند زمان توقف و نرخ تعامل و مشارکت کاربران را افزایش دهد که در نهایت به رتبه بالاتری می‌رسد.

 

چگونه زمان توقف سایت را وارسی کنیم؟

به کارگیری نکات فوق برای ارتقای زمان ماندن در سایت کفایت نمی‌کند. باید عملکرد صفحات وب را از نظر زمان ماندن کاربران در آنها، بررسی کنید. باید تغییرات رتبه بندی سایت در بازه زمانی خاصی را مورد بررسی قرار دهید. در این شرایط نیازهای مرتبط با تقویت سئو را شناسایی می‌کنید.

متأسفانه روش مستقیمی برای بررسی زمان توقف وجود ندارد. چون این متغییر در داشبورد Google Analytics گزارش نمی‌شود. ولی روش غیرمستقیمی برای محاسبه زمان توقف وجود دارد. با گوگل آنالیتیکس می‌توانید متوسط زمان دوره و تعداد صفحات مشاهده شده در هر دوره را مشخص کنید. پس صفحه ای که بالاترین زمان دوره را داشته پیدا می‌کنید. در نتیجه محتوایی که باعث ماندن و توقف کاربران روی سایت شده را پیدا می‌کنید.

 

مطلب پیشنهادی: آموزش نصب گوگل آنالیتیکس

 

در نهایت . . .

هیچ روش ثابتی برای کمک به ارتقای زمان توقف وجود ندارد. باید مجموعه‌ای از روش‌ها را به طور همزمان برای ارتقای زمان توقف و بهبود نتایج سئو به کار بگیرید. با این حال، تولید محتوای مرتبط با مخاطب و هدفشان اهمیت زیادی دارد. باید تجربه کاربری عالی را در اختیار کاربران قرار دهید تا زمان توقف هم افزایش یابد.

گوگل، زمان توقف را به عنوان عامل رتبه بندی معرفی نکرده ولی بهبود آن رابطه مستقیمی با تقویت کیفیت کلی سایت دارد. صفحات حاوی محتوای با کیفیت و تجربه کاربری مناسب، رتبه بالاتری را در SERP‌ها می‌گیرند. یعنی با کارکردن روی تاکتیک‌های ارتقای زمان توقف روی نتایج سئو هم اثر مثبتی می‌گذارید. اگر محتوای این مقاله برایتان مفید بود، لطفاً نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

سفارش یا انجام پروژه‌های سئو

 

منبع

https://www.spyfu.com/blog/dwell-time-seo

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. هشت ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم. در حدود دو ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • الناز
  21 دی 1399

  سلام مرسی از مقاله های خیلی خوب و مفیدتون. موضوعاتی که انتخاب میکنید همه شون کاربردی و متنوع هستند

 • علی رستمی پور
  21 دی 1399

  سلام
  ما مطالب وبلاگتون شما رو توی کانال تلگرامتون میخونیم. اگه به صورت rss (فید) هم باشه بلاگتون خیلی خوب میشه. خسته نباشید