پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

10 بهمن 1399 - آخرین بروزرسانی: 26 فروردین 1400
بازاریابی عملکردی

عناوین مقاله

زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

آیا نگران بازده بودجه تبلیغاتی خودتان هستید؟ برای هر ریالش زحمت کشیده‌اید و نمی‌خواهید حیف و میل شود؟ شاید بعد از آشنایی با پرفورمنس مارکتینگ کمی از نگرانی شما کم شود. این نوع بازاریابی دیجیتالی تحت عنوان بازاریابی عملکردی یا عملگرا هم شناخته می‌شود.

پرفورمنس مارکتینگ (Performance Marketing)، بازاریابی بر اساس عملکرد است. منظور از عملکرد هم مجموعه‌ای از نتایج مطلوب شامل رسیدن به لید، فروش، رزرو یا دانلود است. این مفهوم جامع، ترکیبی از تبلیغات پولی و برند مارکتینگ است. با این تفاوت که تنها در صورت رسیدن به نتایج عملی، پول پرداخت می‌کنید.

این نوع بازاریابی یک رابطه برد- برد میان کارفرما (خرده فروش، بازرگان یا شرکت بازرگانی) و شرکت تبلیغاتی (ناشر تبلیغ، افیلیت یا معرف) را شکل می‌دهد. هنگامی بابت تبلیغات به تبلیغ کننده پول می‌دهید که به نتیجه مدنظرتان رسیده‌اید. بنابراین از بازده بودجه تبلیغاتی و خرج کرد مناسب آن اطمینان دارید، چون به مخاطب هدف رسیده‌اید. امروزه هیچ راهبرد یا فرصت بازاریابی دیگری در حد بازاریابی عملکردی کارآمد نیست.

 

آیا پرفورمنس مارکتینگ همان افیلیت مارکتینگ است؟

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) که به صورت بازاریابی معرف یا همکاری در فروش هم ترجمه شده گاهی به جای پرفورمنس مارکتینگ به کار می‌رود. ولی در اصل زیر مجموعه آن بوده و شامل اینفلوئنسر مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، سرچ مارکتینگ و سایر انواع بازاریابی است. همکار بازاریاب در افیلیت مارکتینگ به ازای دریافت کمیسیون باعث افزایش فروش یا سایر اقدامات مدنظر سفارش دهنده تبلیغ می‌شود.

 

افیلیت مارکتینگ

 

افیلیت مارکتینگ پیش از بازاریابی عملکردی مطرح شد. اما فراتر از همکاری سنتی توانست با اینفلوئنسرهای اجتماعی، شرکت‌های تبلیغاتی، توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل، همکاران محلی، بازاریابان و غیره تعامل برقرار کنند.

 

تکامل افیلیت مارکتینگ به سمت پرفورمنس مارکتینگ

در سال‌های اخیر، نگارش مقاله در مورد شرکت یا محصول جدید در کانال‌های مختلف مثل وبلاگ شخصی یا نگارش مقالات راهنمای انتخاب محصول یا انتشار تصویری از سبک زندگی در اینستاگرام یا  قرار دادن ویدئویی در یوتیوب همگی نمونه‌هایی از سیر تکامل افیلیت مارکتینگ به سمت پرفورمنس مارکتینگ هستند.

اپلیکیشن‌ها به لطف فناوری می‌توانند محصولات را درون سایر اپلیکیشن‌ها به خریداران معرفی کرده و بابت هر تراکنش، کمیسیون دریافت کنند. ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل، اینفلوئنسرها و پلاگین هایی که تجربه خرید شخصی را برای خریداران رقم می‌زنند و بعد از تکمیل خرید، حق کمیسیون دریافت می‌کنند، نمونه‌هایی از بازاریابی عملکردی در دنیای امروز هستند.

این روش جدید بازاریابی بر اساس عملکرد روی دستگاه‌ها و کانال‌های مختلف به صورت آنلاین و آفلاین انجام می‌شود و دنیای بازاریابی جدیدی را به وجود آورده است.

هر کسب و کاری بودجه تبلیغاتی مشخصی دارد. با وجود افیلیت مارکتینگ دیگر سقف بودجه مطرح نیست. چون افزایش دسترسی و تعامل با مخاطب و افزایش نرخ تبدیل مشتری، کسب و کارها را  به نرخ بازده بالاتری در مقایسه با هزینه تبلیغاتی صرف شده می‌رساند.

راهبرد بازاریابی پرفورمنس مارکتینگ باعث افزایش آگاهی از برند و محصول شده که در ادامه با نرخ تعامل و تبدیل بالاتر، حجم سفارش بیشتر و نرخ تأیید بالاتر همراه است. همه این موارد باعث افزایش فروش و وفاداری نسبت به برند شده که نرخ بازگشت خریدار را افزایش می‌دهد.

پس افیلیت مارکتینگ و پرفورمنس مارکتینگ به لحاظ فنی شبیه به هم هستند. ولی هر کدام رویکرد متفاوتی را دنبال نموده و بازاریابی عملکردی حوزه فعالیت وسیع‌تری دارد. پس هر دو روش در صورت افزایش فروش یا نرخ ارجاع باعث سود بردن همکار یا افیلیت(معرف) می‌شوند. فقط پرفورمنس مارکتینگ نوعی افیلیت مارکتینگ در مقیاس بزرگتر است.

 

پرفورمنس مارکتینگ چگونه عمل می‌کند؟

پرفورمنس مارکتینگ، چهار گروه را شامل می‌شود: خرده فروشان یا بازرگانان، افیلیت‌ها یا ناشران تبلیغ، شبکه‌های افیلیت و پلتفرم‌های ردیابی شخص ثالث (Third-Party Tracking Platforms)  و مدیران افیلیت یا OPM ها (شرکت‌های مدیریت افیلیت).  هر کدام از این گروه‌ها برای موفقیت بازاریابی عملکردی حیاتی هستند و در همکاری با هم عمل می‌کنند. در ادامه هر کدام را تشریح می‌کنیم:

 

عملکرد پرفورمنس مارکتینگ

 

1.خرده فروشان یا بازرگانان

این گروه، کارفرما و سفارش دهنده آگهی تبلیغاتی هستند و می‌خواهند محصولات و خدماتشان را با کمک همکاران افیلیت یا ناشران محتوا، تبلیغ کنند. خرده فروشان و شرکت‌های تجارت الکترونیک در حوزه‌های مختلف مد، لباس، غذا و نوشیدنی، محصولات بهداشتی و آرایشی و کالاهای ورزشی می‌توانند در پرفورمنس مارکتینگ به موفقیت برسند.

مشتریان در دنیای امروز، قبل از خرید کردن به پیشنهادهای سایر خریداران و اینفلوئنسرها، مقالات مروری و تخفیف‌ها توجه می‌کنند. برنامه‌های معرفی و ارجاع  مناسب در بازاریابی عملکردی برای کسب و کارهایی که حضور آنلاین مطلوبی در چند کانال دارند ولی نرخ تبدیلشان کم است، بسیار مفید عمل می‌کند. این برنامه‌ها با افیلیت‌هایی همکاری دارند که در طول فعالیت‌های بازاریابی باعث ایجاد نرخ بازگشت سرمایه (ROI) مثبت شده و نرخ ترافیک و مواجهه با برند را افزایش می‌دهند.

 

2.افیلیت ها یا ناشران تبلیغ

این گروه را همکاران بازاریابی در فضای پرفورمنس مارکتینگ می‌دانیم. افیلیت‌ها یا ناشران تبلیغ به شکل‌های زیادی عمل می‌کنند که شامل وب سایت‌های توزیع کوپن تخفیف، وب سایت‌های وفاداری و بازگشت وجه، سایت‌های مقالات مروری، بلاگ‌ها، مجلات آنلاین و غیره هستند. سایت‌های توزیع کوپن و سایت‌های وفاداری از جمله برنامه‌های افیلیت با سریع‌ترین نرخ بازده هستند. پس با پرداخت حق کمیسیون کمتر به نتیجه مطلوب می‌رسید.

 

اینفلوئنسرها در پرفورمنس مارکتینگ

 

با اینکه افیلیت مارکتینگ به سمت مدل جامع پرفورمنس مارکتینگ در حرکت است ولی باید هر کدام از همکاران بازاریابی یا افیلیت‌ها را به خوبی بشناسیم. آن‌ها شامل اینفلوئنسرهای اجتماعی، سایت‌های انتشار محتوا، سایت‌های مقالات مروری محصولات، اپلیکیشن های موبایل، اپلیکیشن های شخصی سازی شده، هوش مصنوعی، همکاری با سایر تاجران و مدیران ریمارکتینگ هستند.

برای مثال اینفلوئنسرها در قالب ناشرانی عمل می‌کنند که محصولات و خدمات مدنظر خرده فروشان را در بلاگ‌ها، گروه‌ها و کانال‌های اجتماعی خودشان تبلیغ می‌کنند. آن‌ها با توجه به تجارب شخصی خودشان دستورالعمل‌های واضحی را در اختیار فالورهایشان قرار می‌دهند. همچنین به اعلام خبر عرضه محصولات، تخفیف و فروش‌ علاقمند هستند. اینفلوئنسرها معمولاً هدایایی را برای طرفدارانشان در نظر می‌گیرند. این همکاری ارزش افزوده بالایی دارد، چون علاوه بر فروش می‌تواند مواجهه با محصول و برند را افزایش داده و وفاداری حاصل برای اینفلوئنسر و برند را تداوم دهد.

 

3.شبکه‌های افیلیت و پلتفرم‌های ردیابی شخص ثالث

شبکه‌های افیلیت یا همان پلتفرم‌های ردیابی شخص ثالث در برقراری همکاری میان بازرگان و افیلیت (معرف یا همکار فروش) نقش حیاتی دارند. این شبکه‌ها یا پلتفرم‌ها به صورت فروشگاههای برای اطلاعات و دارای ابزارهایی مثل بنرها، لینک‌های متنی، فیدهای محصول، تبلیغات و پرداخت‌ها (مثل بانک) هستند. مدیران افیلیت و بازرگانان در این شبکه‌های افیلیت و پلتفرم‌های ردیابی به ایجاد ساختارهای راهبردی برای پرداخت کمیسیون، پاداش‌ها، ارسال خبرنامه‌ها و بازده سرمایه می‌پردازند. این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها برای هر دو طرف به عنوان روشی برای ردیابی لیدها، کلیک‌ها و تبدیل‌ها محسوب می‌شوند.

برخی از شبکه‌های افیلیت و پلتفرم‌های ردیابی در صنعت پرفورمنس مارکتینگ شامل Partnerize, Commission Junction, AWIN, Impact, HasOffers, Avantlink, PepperJam و Rakuten Marketing  هستند. شبکه‌ها و پلتفرم‌های مختلف دارای نقاط قوت و ضعف، ساختار هزینه، تخصص بازرگانی و شاخص‌های خاص خودشان هستند. با جستجو در آنها و پرس و جو از کارشناسان و مدیران افیلیت با تجربه می‌توانید شبکه و پلتفرم مناسب خودتان را پیدا کنید.

 

شبکه های افیلیت در پرفورمنس مارکتینگ

 

در ایران هم پلتفرم‌های افیلیت وجود دارند. برخی از آنها شامل دیجی کالا، کشینه، می مارکت، سبز گستر، افیلی، میهن استور، توربین، بیمیتو، ایران سرور، مدیر سبز و غیره هستند. شما محصولات مختلف را در این بسترها تبلیغ می‌کنید و پورسانت فروش دریافت می‌نمایید.

 

4.مدیران افیلیت یا OPM ها (شرکت‌های مدیریت برنامه برون سپاری شده)

مدیران افیلیت یا آژانس‌های مدیریت افیلیت (affiliate management agencies) واسطه اصلی میان بازرگان و افیلیت هستند. با اینکه مدیران استخدامی در این زمینه حضور دارند، ولی برندها اجتمالاً از آژانس‌های مدیریت افیلیت برای مدیریت کل برنامه یا پشتیبانی تیم‌های داخلی خودشان بهره می‌برند. چون این شرکت‌ها در این حوزه خبره بوده و شبکه‌ای از همکاران افیلیت خبره را در اختیار دارند.

کار با شرکت مدیریت افیلیت با تجربه به معنای افزایش کارایی برنامه پرفورمنس مارکتینگ یا افیلیت مارکتینگ و دستیابی سریعتر به ROI بالاتر است. این شرکت‌ها دارای فرایندهای اثبات شده، پایگاه داده قوی از همکاران تبلیغاتی و تخصص فنی و راهبردی هستند.

این آژانس‌ها در مورد استخدام همکار یا معرف، تعیین راهبردهای رشد، بهینه سازی برنامه لانگ تیل، تولید محتوا، مدیریت کمپین و غیره پشتیبانی لازم را فراهم می‌کنند. برخی از تاجران هم مدیریت برنامه مدنظرشان را بر عهده آژانس‌های با تجربه قرار می‌دهند. برخی دیگر از بازرگانان و کارفرماها هم علاوه بر داشتن تیم داخلی مدیریت افیلیت به همکاری با سایر آژانس‌ها می‌پردازند. این نوع همکاری مفید است. چون غالباً تیم‌های افیلیت داخل شرکت‌ها، دارای منابع و تخصص محدود در کنار روابط و دسترسی محدود به بازار فروش هستند. پس در همکاری با آژانس‌های خبره در این زمینه، شکاف‌های موجود رفع شده و سریعتر به نتیجه می‌رسند.

 

شرکتهای افیلیت در پرفورمنس مارکتینگ

 

عوامل زیادی مثل بزرگی تیم بازاریابی داخلی، بودجه، اهداف، بازه‌های زمانی، تخصص موجود و تناسب برند در حین انتخاب کار با شرکت مدیریت برنامه افیلیت نقش دارد. حالا که چهار گروه دخیل در پرفورمنس مارکتینگ را بررسی کردیم، باید چهار مدل پرداخت متداول در این فضا را مورد بررسی قرار دهیم.

 

5.پرداخت به ازای فروش یا CPA (هزینه به ازای هر خرید)

هنگامی که افیلیت، معرف یا ناشر تبلیغ، موفق به تکمیل تراکنش خرید از جانب مشتری می‌شود، خرده فروش، بازرگان یا سفارش دهنده تبلیغ هم حق الزحمه او را پرداخت می‌کند. این مدل پرداخت در فضای تجارت الکترونیک بسیار رایج است.

 

6.پرداخت به ازای هر لید

لید به طور معمول فرم ثبت نام یا اشتراک تکمیل شده و حاوی اطلاعات کاربر یا مشتری است و هنوز تبادل پولی صورت نگرفته است. این اطلاعات شامل نام مشتری، نشانی ایمیل، شماره تلفن، درآمد خانوار، صفات شخصیتی، اطلاعات شغلی و غیره هستند. لیدها از نام و ایمیل ساده گرفته تا فرم‌های سه صفحه‌ای مربوط به وام‌های بانکی، متغییر هستند. هر چقدر فرم لید پیچیده‌تر انتخاب شود، مبلغ تبادل شونده هم بیشتر است.

 

7.پرداخت به ازای کلیک ( PPC)

خرده فروش در این مدل پرداخت، بابت کلیک‌ها روی لینک پیج ورودی مدنظرش به افیلیت یا شرکت تبلیغاتی پول می‌دهد. این رویکرد در دنیای پرفورمنس مارکتینگ چندان رایج نیست و به طور کلی در حین به کارگیری Nexus (قانون مالیات فروش) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

8.پرداخت به ازای «X»

مجهول X در این مدل به صورت اقدام مدنظر بازرگان یا خرده فروش است. این مقدار را می‌توان تعداد لید، کلیک یا فروش در نظر گرفت. دانلودها، پیش فروش‌ها با کمک اپلیکیشن‌ها و ثبت اشتراک در برنامه‌های پاداش دهنده هم نمونه‌هایی از مقادیر X هستند.

 

پرداخت به ازای ایکس در پرفورمنس مارکتینگ

 

متداول‌ترین کاربردهای پرفورمنس مارکتینگ کدامند؟

چند حوزه در فضای دیجیتال مارکتینگ از پرفورمنس مارکتینگ استفاده می‌کنند. این حوزه‌ها کمی با هم فرق دارند. پس تمامی انواع بازاریابی عملکردی یا عملگرا، عین هم نیستند. با اینکه یک بازرگان می‌تواند تنها یک حوزه را مناسب کارش بداند، ولی سایرین می‌توانند از چند حوزه درون راهبرد بازاریابی عملکردی بزرگتر استفاده کنند تا به اهدافشان برسند. در ادامه برخی از حوزه‌های بسیار متداول بازاریابی دیجیتالی که عبارت پرفورمنس مارکتینگ در آنها به کار رفته مطرح می‌شود.

 

1.افیلیت مارکتینگ

همانگونه که اشاره شد، افیلیت مارکتینگ نوعی بازاریابی با همکاری تبلیغ کننده است و حق تبلیغات بعد از انجام اقدام مطلوب پرداخت می‌شود. در بسیاری از موارد به ویژه در آمریکای شمالی، همکاری با سایت‌های توزیع کوپن تخفیف، سایت‌های وفاداری، سایت‌های انتشار مقالات مروری و انگیزشی را نمونه‌ای از افیلیت مارکتینگ می‌دانیم. بنابراین افیلیت مارکتینگ یکی از حوزه‌های بسیار قدیمی و پرکاربرد در پرفورمنس مارکتینگ است.

 

2.تبلیغات بومی (Native Advertising)

این نوع رسانه پولی مثل تبلیغات نمایشی یا بنری به نظر نمی‌رسد. این نوع تبلیغات، همان شکل و عملکرد سایت قرار گرفته در آن، مثل سایت‌های خبری و اجتماعی را به خودش می‌گیرد و مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از مدل‌های بسیار متداول پرداخت در تبلیغات بومی به صورت CPM (پرداخت به ازای نمایش) و CPC (پرداخت به ازای کلیک) است.

 

3.محتوای حمایت شده (Sponsored Content)

این نوع پرفورمنس مارکتینگ بیشتر از جانب اینفلوئنسرها و سایت‌های تولید محتوا به کار می‌رود که در ازای دریافت هزینه، برخی از پست‌ها و مقاله‌هایشان را صرف تبلیغ محصول می‌کنند. گاهی اوقات این هزینه در قالب محصول یا خدمات رایگان ارائه می‌شود و گاهی اوقات هم پرداخت به صورت CPA، CPM یا CPC انجام می‌شود.

 

4.بازاریابی شبکه اجتماعی

این نوع از پرفورمنس مارکتینگ برای کسب ترافیک یا آگاهی برند از پلتفرم‌های رسانه اجتماعی مثل نمایش محتوا در فیسبوک، پینترست یا اینستاگرام استفاده می‌کند. معیارهای ارزیابی رسانه اجتماعی در بازاریابی عملکردی حول نرخ تعامل، لایک‌ها، کلیک‌ها و فروش‌ها می‌چرخد.

 

بازاریابی شبکه اجتماعی در پرفورمنس مارکتینگ

 

5.بازاریابی موتور جستجو(SEM)

بازاریابی موتور جستجو (Search Engine Marketing) در دو بخش پولی و ارگانیک موفق عمل کرده است. هنگامی که تبلیغ کننده بابت کلیک روی تبلیغات در موتورهای جستجویی مثل گوگل، بینگ و یاهو پول پرداخت می‌کند، با بازاریابی جستجوی پولی مواجه هستیم. در مقابل جستجوی ارگانیک از روش‌های غیر پولی مثل بهینه سازی موتور جستجو (سئو) استفاده نموده و برای کسب رتبه بالاتر به الگوریتم‌های گوگل تکیه می‌کند.

برخی از شرکت‌ها، نتایج بازاریابی موتور جستجو را به صورت عملکردی بررسی می‌کنند. ولی سایر آنها با یکدیگر همکاری کرده و به  شرکت‌های SEM و کمپین‌های تبلیغاتی بر اساس نتایج به دست آمده، پول می‌دهند.

 

فواید بازاریابی عملکردی

به کارگیری پرفورمنس مارکتینگ در راهبرد بازاریابی فواید زیادی دارد. با کمک همکاران و افیلیت‌ها می‌توانید میان برند خودتان و مخاطبان آنها تعامل برقرار کنید، سهم بازار و بودجه را افزایش دهید، ترافیک هدفمند و نرخ تعامل مخاطبان را افزایش دهید.

همچنین نرخ ریسک کاهش یافته، دسترسی به بازار هدف افزایش یافته و با رشد برند و جریان‌های نقدینگی، بودجه تبلیغاتی هم کاهش می‌یابد. در واقع، برندها در حال حاضر شاهد مسیر کلیک تا خرید هر مشتری هستند. پس موقعیت مناسب سرمایه گذاری بیشتر روی همکاران، افیلیت‌ها و کانال‌های بهتر برای رسیدن به نتایج مطلوب را می‌شناسند.

از آنجا که پرداخت در بازاریابی عملکردی یا عملگرا بعد از وقوع اقدام مدنظر انجام می‌شود، پس ریسک پذیری کمتری دارد و CPA (هزینه به ازای خرید) کمتر و ROI بالاتری دارد. در نتیجه پول بیشتری برای سایر راهبردهای بازاریابی در جهت رشد کسب و کار و بهبود موقعیت رقابتی باقی می‌ماند.

 

برخی از نکات رسیدن به موفقیت در بازاریابی عملکردی

روی تهیه صفحه ورودی خوب و عرضه یک پیشنهاد خوب متمرکز شوید

صفحه ورودی (landing page) نامناسب در حوزه پرفورمنس مارکتینگ می‌تواند بازدیدکنندگان را از خرید منصرف کند. پیشنهادات فروش بد هم مانع از کلیک کردن و تکمیل فرایند خرید می‌شود. بعلاوه این دو مقوله مانع از تداوم ارتباط همکاران با شما شده و از تبلیغ محصول و برند شما امتناع می‌کنند.

شما به عنوان کارفرما یا سفارش دهنده تبلیغ باید پیشنهادهای جذابی را در اختیار تبلیغ کنندگان با ناشران تبلیغ قرار دهید. از طرف دیگر هم باید مشکلات پیش روی بازدید کنندگان از سایت را بعد از رسیدن به صفحه ورودی مناسب بررسی کنید.

 

صفحه ورودی در پرفورمنس مارکتینگ

 

هنگامی که کاربران موبایلی یا دسکتاپی به وب سایت شما می‌رسند، به تجربه کاربری آنها فکر کرده و آن را تست کنید. یک ناشر یا تبلیغ کننده هم باید همواره لینک‌ها و پیشنهادهای شما را بررسی کند تا جدیدترین محتوا را منتشر کرده و به روزرسانی صفحات فعال را انجام دهد.

 

2.تست A/B  و بهینه سازی KPIهای درآمدزا

هر بازاریابی از ضرورت تست کردن و ارزیابی راهبرد بازاریابان اطلاع دارد. در حوزه پرفورمنس مارکتینگ باید روش‌ها و راهبردهای مختلفی برای بهینه سازی تبدیل‌ها، نرخ کلیک شدن، AOV ها و ترافیک به کار بگیرید. این کار با انجام تست A/B انجام می‌شود تا بدانید که کجای کار درس و کجایش نادرست است.

 

مطلب پیشنهادی: KPIهای دیجیتال مارکتینگ

 

3.منابع ترافیک را انتخاب کنید

باید مطمئن شوید که ترافیک سایت از منابع و مناطق معتبر به دست می‌آید. این امر در بازاریابی عملکردی حیاتی است. هنگامی که منابع نه چندان معتبر برایتان تبلیغ کنند، مصرف کنندگان هم به اعتبار برندتان شک می‌کنند و از خرید و بازدید مجدد، خودداری می‌کنند.

 

4.ردیابی و نظارت را به حداکثر برسانید

اطلاعات مربوط به اتریبیوشن (Attribution)، نرخ کاربران موبایلی در برابر دسکتاپی، نرخ‌های پرش و غیره همگی می‌توانند نگرش بهتری را در قبال فعالیت‌های کارآمد و ناکارآمند فراهم کنند.

اینگونه نظارت و ردیابی هم مثل تست کردن، نقاط قوت و ضعف فعالیت‌های بازاریابی را مشخص می‌کند تا به بالاترین بازده از کمپین‌های بازاریابی عملکردی برسید. بدون تحلیل فعالیتهای جاری و بهینه سازی آنها، امکان رشد برنامه بازاریابی و فروش وجود ندارد.

 

5.قانونمند شوید

پرفورمنس مارکتینگ حول برقراری روابط میان برندها و تبلیغ کنندگان می‌چرخد. این رابطه می‌تواند مخاطبان سایر برندها را به مشتریان شما تبدیل کرده و نرخ فروش و آگاهی از برند را افزایش دهد. برندها و تبلیغ کنندگان برای موفقیت در این فرایند باید از قوانین پیروی کنند. پس شما هم در هر موقعیتی باید قانونمند عمل کنید.

 

برخی از ترندهای مهم در پرفورمنس مارکتینگ

هر نوع از بازاریابی به طور مداوم در حال تکامل است. این شرایط در بازاریابی عملکردی یا عملگرا هم صادق است. این نوع بازاریابی در سال 2017 توانست 16 درصد از فروش در حوزه تجارت الکترونیک را به خودش اختصاص دهد. این سرعت بالا در رشد این راهبرد بازاریابی، آن را هم ارز ایمیل مارکتینگ قرار داده و بعد از تبلیغات نمایشی به عنوان نیروی محرکه تجارت الکترونیک است.

این رشد در حوزه بازاریابی باعث شده تا افراد بیشتری وارد این حرفه شوند، کارفرماهای بیشتری روی پرفورمنس مارکتینگ سرمایه گذاری کرده و تبلیغ کنندگان بیشتری هم وارد این حوزه تبلیغاتی شده‌اند. ظهور تعداد بیشتری از اینفلوئنسرها، شرکت‌های فناوری عملکرد محور و سایت‌های محتوایی به معنای فرصت‌های تبلیغاتی بیشتر در فضای بازاریابی عملکردی است.

به لطف پلتفرم‌های وارسی عملکرد کمپین‌های بازاریابی، امکان ارتقای مدل‌های کلیکی فراهم شده است. در نتیجه ناشران تبلیغ می‌فهمند که کاربران از پیشنهادات آن‌ها استفاده کرده‌اند یا برای خرید به منبع دیگری مراجعه نموده‌اند؟

 

ترندهای پرفورمنس مارکتینگ

 

سایر پیشرفت‌ها در حوزه ردیابی اطلاعات و اتریبیوشن با مفاهیم multi-touch،Position based، time decay و گزینه‌های Linear در ارتباط است.

یکی دیگر از ترندهای جذاب پرفورمنس مارکتینگ به کارگیری هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (machine Learning) برای افزایش فروش عملکردی است. چهار حوزه مورد توجه در این زمینه شامل اتوماسیون(automation)، بخش بندی(segmentation)، شخصی سازی (personalization) و بهینه سازی(optimization) است. تمامی این کارها با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین میسر است.

بازاریابان با صدها، هزاران و گاهی هم با میلیون‌ها و میلیاردها داده در پرفورمنس مارکتینگ مواجه هستند. هوش مصنوعی به آنها برای حل پیچیدگی داده‌ها کمک می‌کند. یادگیری ماشین هم امکان بهینه سازی حجم بزرگی از داده‌ها را فراهم می‌کند. در نتیجه بازاریابان با کمک این فناوری‌ها به وقت آزاد بیشتری رسیده و زمان بیشتری را صرف فعالیت‌های بازاریابی  خلاقانه و کسب سود از هر ریال بودجه تبلیغاتی می‌کنند.

 

در نهایت . . .

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی، راهبردی رو به رشد در تجارت الکترونیک است و در اختیار خرده فروشان، بازرگانان و شرکت‌های مختلف قرار دارد. بازاریابی عملکردی با کمترین هزینه به نرخ فروش بالاتر، تعامل بهتر و نرخ تبدیل بالاتر در بازارهای جدید می‌رسد. ریسک کمتر و نرخ بازگشت سرمایه بالاتر در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی از جمله نتایج استفاده مؤثر از پرفورمنس مارکتینگ است.

برندسازی، افزایش آگاهی از محصول و برقراری تعامل با مشتریان بدون محدودیت بودجه و عاری از تعارض میان کانال‌های بازاریابی در پرفورمنس مارکتینگ فراهم است. کار در کنار تبلیغ کنندگان، شرکت‌های مدیریت افیلیت و شبکه‌های افیلیت به عنوان زیر مجموعه‌ای از برندتان، ارزش افزوده بسیار بالایی را در مقایسه با سایر رویکردهای قدیمی بازاریابی به همراه دارد.

اگر قبلاً از برنامه افیلیت استفاده کرده‌اید، می‌توانید آن را به صورت بازاریابی عملکردی در همکاری با تیم مدیریتی توسعه دهید. فرقی ندارد که در کجای مسیر بازاریابی عملکردی قرار دارید. همواره جا برای پیشرفت هست. پس رویکردهای کارآمد و نیازهای برند خودتان و همکارانتان را پیدا کنید. حالا اهدافتان را بر اساس این نیازها مشخص کرده و روابط کاری سازنده بسازید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. هشت ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم. در حدود دو ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

بدون دیدگاه