هر آنچه باید در مورد شغل ورود داده یا دیتا اینتری بدانید

06 مرداد 1399 - آخرین بروزرسانی: 05 اسفند 1399
ورود داده یا دیتا اینتری
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

ورود داده، ورود اطلاعات یا دیتا اینتری، به عنوان کاری دفتری و اداری محسوب می‌شود. مشاغل این حوزه کاری، انواع فعالیت‌ها از جمله تایپ کردن و ضبط کردن صدا برای ورود داده به کامپیوتر را در بر می‌گیرد. کارمندان ورود داده در صنایعی مثل مراقبت‌های بهداشتی، امور مالی، خرده فروشی و حمل و نقل فعالیت دارند. تیم کارلنسر در این مقاله ویژگی‌های کلیدی این شغل و نحوه استخدام در این حرفه را معرفی می‌کند.

 

ورود داده یا دیتا اینتری چیست؟

کارکنان در شغل ورود داده، به جمع بندی، اصلاح و ویرایش داده‌های الکترونیکی می‌پردازند. شرکت‌های زیادی به رونویسی اطلاعات حاصل از جلسات ملاقات، وارد کردن داده های خام به پایگاه‌های داده و اضافه کردن ارقام فروش به فرمت‌های الکترونیک نیاز دارند. آنها در طول یک روز کاری چند مرتبه این کار را انجام می‌دهند.

وارد کنندگان داده با انواع مختلف داده‌های الکترونیکی و ابزارهای اجرایی سر و کار دارند که افراد حرفه‌ای هم از این ابزارها استفاده می‌کنند. کیبورد یا صفحه کلید یکی از ابزارهای مورد استفاده برای ورود و ویرایش داده است. برخی از مشاغل موجود در حوزه ورود داده شامل تایپیست، رمزگذار (Coder)، رونویس (transcriber) یا پردازشگر کلمه (Word processor) هستند.

روش‌های پرداخت حقوق برای مشاغل موجود در این صنعت، بسیار متفاوت است. اگر در آغاز راه هستید، می‌توانید پروژه‌ای یا به ازای تعداد کلیدهای فشرده شده در هر دقیقه یا هر ساعت یا کلیدهای فشرده شده به ازای هر کلمه یا کلا به طور ساعتی حقوق بگیرید. به طور معمول، نرخ پرداختی به ازای ورود داده مبتنی بر سرعت تایپ شما است. تایپیست‌های سریعتر در این صنعت، درآمد بیشتری دارند.

 

سفارش یا انجام پروژه های ورود داده

 

چگونه در حوزه ورود داده یا دیتا اینتری، کسب تجربه کنیم؟

برای کاریابی در صنعت ورود داده باید به تجربه عملی در این حوزه برسید. برای کسب تجربه در رشته ورود داده گام‌های زیر را مدنظر قرار دهید.

1.آموزش ببینید: در طول دبیرستان یا دانشگاه یا در طول کلاس‌ها یا کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای می‌توانید مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کنید.

2.اگر می‌خواهید بدانید این شغل برایتان مناسب هست یا نه، در این زمینه کارآموزی انجام دهید: می‌توانید به طور داوطلبانه یا در قالب کارآموز به فعالیت در حوزه ورود داده پرداخته و به ارتباطات حرفه‌ای در این حوزه برسید.

3.دریافت گواهینامه‌ها: دریافت گواهینامه در حوزه ورود داده هم آینده شغل شما در این صنعت را بهبود می‌بخشد.

 

انواع مشاغل ورود داده یا دیتا اینتری

دو نوع اصلی از روش‌های اشتغال در این صنعت و ویژگی‌های هر کدام به شرح زیر هستند:

دورکاری

 • کارمند دورکار در شغل ورود اطلاعات (ورود داده)، خودش مکان مناسب برای انجام کار و مسئولیت‌های شغلی را انتخاب می‌کند.
 • ساعات کاری را هم به طور معمول، خود کارمند مشخص می‌کند.
 • فریلنسرها یا دورکارها در این حوزه بیشتر به صورت پروژه‌ای یا بر حسب تعداد کلیدهای فشرده شده در مدت زمان مشخص حقوق می‌گیرند و دریافت حقوق به صورت ساعتی، چندان متداول نیست.
 • کارفرماها در دورکاری برای توانایی تکمیل وظایف شغلی و قابل اطمینان بودن فریلنسرها بیشتر از سابقه کاری آنها ارزش قائل هستند. برای مثال توانایی انجام تایپ فوری مهارتی بسیار ارزشمند است. 
 • دورکاری در حوزه ورود داده به شما اجازه می‌دهد تا علاوه بر کار تمام وقت در صنایع مختلف یا کسب مدارک تحصیلات تکمیلی، به کسب درآمد بیشتر بپردازید.

 

کار تمام وقت

 • در کار تمام وقت با حضور در محل شرکت یا سازمان به صورت ساعتی حقوق می‌گیرید.
 • در اینجا برخلاف کارکنان دورکار از مزایایی مثل پاداش بیمه و مرخصی هم برخوردار هستید.
 • مزایا و پاداش کارکنان در این شرایط به عملکردشان وابسته است. یعنی دقت، سرعت و صحت ورود داده اهمیت دارد.

 

چگونه در حوزه ورود داده به موفقیت برسیم؟

برای موفقیت در ورود داده یا دیتا اینتری به مهارت‌های خای نیاز دارید. می‌توانید برای توسعه این مهارت‌ها، ساعت‌ها با لب تاپ خودتان تمرین کنید. برای پیشرفت در ورود داده، گام‌های زیر را دنبال کنید.

1.مهارت‌های زبانی خودتان را تقویت کنید

برای کار در حوزه ورود داده به مهارت در زبان فارسی و انگلیسی نیاز دارید. باید خواندن، نوشتن و ویراستاری حرفه‌ای به زبان فارسی را یاد بگیرید.

 

2.به تایپیست بهتری تبدیل شوید

این مهارت نیازمند تمرین و کسب تجربه است. پس با برنامه‌های Word یا Pages تمرین کنید تا سرعت تایپ شما افزایش یابد. آنقدر تمرین کنید تا قادر به تایپ 35 کلمه در دقیقه شوید. برای سنجش سرعت تایپ می‌توانید از آزمون‌ها یا بازی‌های آنلاین و رایگان استفاده کنید.

مهارتهای ورود داده یا دیتا اینتری

 

3.مهارت‌های کامپیوتری به دست آورید

برای کسب امنیت شغلی به عنوان کارمند ورود داده باید کار با برنامه‌های کامپیوتری در جهت ورود و ویراستاری داده‌های الکرونیک را یاد بگیرید تا بتوانید در این شغل بمانید. محتوای آموزشی رایگان مربوط به برنامه‌های کامپیوتری محبوب مثل رود و اکسل را روی وب سایت سازندگان این نرم افزارها یا سایت‌های حاوی مطالب آموزشی و ویدئویی پیدا کنید. باید نحوه کار با سایر دستگاه‌های متصل به کامپیوتر مثل اسکنر و پرینتر را هم یاد بگیرید. آموزش‌های رایگان و آنلاین زیادی در مورد استفاده مناسب از این تجهیزات وجود دارند. با این روش‌ها در مدت زمان کوتاهی به دانش کافی در حوزه برخی از برنامه‌های فنی می‌رسید.

 

4.مهارت‌های بین فردی را تقویت کنید

در طول انجام پروژه‌های ورود داده یا دیتا اینتری نیازمند برقراری تعامل با کارفرماها و همکاران هستید. خدمات مشتری یک مهارت قابل یادگیری است از منابع رایگان مثل مقالات و محتوای آموزشی موجود در اینترنت برای یادگیری مهارت‌های بین فردی استفاده کنید. می‌توانید موقعیت‌های رو در رو با کارفرماها و همکاران را مجسم کرده و با ایفای نقش، عملکرد خودتان در این شرایط را بررسی کنید.

 

مزایای فعالیت در صنعت ورود داده

برخی از مزایای کار در این صنعت به شرح زیر است:

 • سهولت در دسترسی به کار: انواع کسب و کارها به دنبال کارکنان ورود داده هستند و کارکنان در اغلب مواقع به راحتی استخدام می‌شوند.
 • فرصت‌های عقد قرارداد مستقل وجود دارد: استخدام کارکنان پاره وقت و دورکار بسیار ارزان‌تر از کارکنان تمام وقت تمام شده و شرکت‌های زیادی هم کارهایشان را برونسپاری می‌کنند. در نتیجه فریلنسرها در صنعت ورود داده رو به رشد و پیشرفت هستند.
 • موانع شغلی اندک: هزینه و تلاش صرف شده برای کسب مهارت در این شغل بسیار کمتر از سایر مشاغل است.

 

هشدارهای شغلی

این کار به صورت پاره وقت یا تمام وقت، مزایای زیادی برایتان دارد. ولی اشتغال در این صنعت، مخاطرات و محدودیت‌هایی را هم به دنبال دارد. برخی از این مسائل را به شما هشدار می‌دهیم:

کلاهبرداری‌های شغلی

در حوزه ورود داده هم کلاهبرداری مشاهده می‌شود. این موارد شامل پیشنهادهای شغلی دروغین جهت دریافت پول، پیشنهاد حقوق بالا در ازای دزدی هویت یا دریافت پول در ازای دوره آموزشی به امید استخدام شدن هستند. برای کاهش خطر کلاهبرداری، نکات زیر را رعایت کنید:

 • در مورد شرکتی که شغل ورود داده را پیشنهاد کرده، تحقیق کنید. شرکت‌های قانونی دارای اطلاعات آنلاین معتبر در مورد مکان، جزئیات قرارداد، فعالیت‌ها و نیروی کارشان هستند. برای شرکت‌های فاقد این اطلاعات کار نکنید.
 • تنها برای افراد مورد اطمینان و شرکت‌های دارای مجوز قانونی و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت کار کنید. این شرکت‌ها دارای شماره ثبت و پروانه فعالیت هستند.
 • هیچگاه قبل از تحقیق کامل در مورد کارفرما، اطلاعات شخصی مثل کد ملی را در اختیار کارفرما قرار ندهید. چون در برخی از کلاهبرداری ها امکان سرقت اطلاعات هویتی وجود دارد.
 • اگر برخی از شرکت‌ها در ابتدا هزینه‌ای را بابت ثبت نام، دوره آموزشی یا ارائه مجوزهای لازم مطالبه می‌کنند، این کار را قبول نکنید. کارفرمای معتبر بدون هیچگونه دریافت پول به دنبال استخدام نیرو برای ورود داده یا دیتا اینتری است.

 

درآمد نه چندان بالا

کسب درآمد بالا با ورود داده دشوار است. توصیه‌های زیر را مدنظر قرار دهید:

 • برای یافتن بهترین کارفرما و حقوق در صنعت ورود داده، به جستجو پرداخته و مناطق دارای بهترین درآمد را پیدا کنید. جستجوی شغلی را به مناطق و کارفرماهای حاضر در این مناطق محدود کنید.
 • برای افزایش درآمد می‌توان از ورود داده به عنوان شغل پاره وقت و شغل دوم استفاده کرد. روی این شغل به عنوان منبع اصلی درآمد یا منبع کسب درآمد بالا حساب نکنید.

 

در نهایت…

مشاغل ورود داده یا دیتا اینتری به لحاظ یادگیری و اجرای وظایف شغلی، ساده هستند. کسب درآمد مناسب از این مشاغل نیازمند سرعت و دقت فراوان است. فریلنسرها در این حوزه به راحتی قادر به کسب درامد و استخدام پروژه‌ای و پاره وقت هستند. با ثبت نام در پلتفرم‌های دورکاری مثل کارلنسر به راحتی به پروژه های ورود اطلاعات در قالب تایپ، رونویسی از صدا، دستیار مجازی و غیره دسترسی دارید.

مطلب پیشنهادی: دستیار مجازی چیست؟

 

سفارش یا انجام پروژه های ورود اطلاعات

 

منبع

https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/data-entry

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب زینت فلاح
من زینت فلاح، ارشد روان سنجی هستم. هشت ساله که ترجمه متون روانشناسی،مدیریت و فناوری رو انجام میدم. به تولید محتوای جدید علاقمندم. در حدود سه ساله که با کارلنسر همکاری دارم. https://www.karlancer.com/profile/1408

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • محمد
  15 مهر 1400

  سلام. برای ورود به کار چه مهارت هایی لازم دارم؟ آیا مهارت سخت یا پیچیده ای وجود داره که باید یاد بگیرم؟

  • تیم محتوای کارلنسر
   16 مهر 1400

   سلام. برای این کار، سرعت تایپ مناسب و آشنایی نسبی با نرم افزارهایی مثل اکسل و کار با cms هایی مثل وردپرس میتونه مفید باشه