سئو محتوا

اهمیت محتوا در سئو SEO سایت

چرا سئو کلاً روی بازاریابی محتوا متمرکز است؟

اهمیت محتوا در سئو چقدر است ؟ در مورد سئو و بازاریابی محتوا کمی سردرگمی وجود دارد. این سردرگمی به این برمی‌گردد که سئو و بازاریابی محتوا چگونه با هم جور درمی‌آیند. آیا با هم جور درمی‌آیند؟ آیا با هم در تضادند؟ در این صورت، آیا می‌توان آن‌ها را با هم هماهنگ کرد؟

سئو و بازاریابی محتوا مثل ساندویچ مربا و کره بادام زمینی می‌مانند. به هم می‌خورند. کاملاً با هم جورند. با هم تناسب دارند.

حالا، می‌خواهیم به طور کامل دلیلش را توضیح بدهیم؛ چرا سئو کلاً روی بازاریابی و تولید محتوا متمرکز است و برعکس.

اجازه دهید، قبل از اینکه چرایی این مقاله را توضیح دهیم، روشن کنیم می‌خواهیم به چه مسئله‌ای ‌بپردازیم.

 

سفارش سئو سایت

اهمیت محتوا در سئو

مشکل این مسئله این است که سئو و بازاریابی محتوا، انگار که دو چیز کاملاً متفاوت بوده باشند، از هم جدا هستند. باوجوداین، حقیقت این است که آن دو به هم می‌خورند، هم‌پوشانی دارند، مرتبطند و درهم می‌آمیزند. اهمیت محتوا در سئو مسلما قابل چشم پوشی نیست. 

بعضی از افراد فکر می‌کنند بازاریابی محتوا نیاز به سئو را برطرف می‌کند.

به این عناوین توجه کنید:

  • بازاریابی محتوا گوی سبقت را از سئو ربود …
  • آیا بازاریابی محتوا در … به طور کامل بر سئو چیره خواهد شد …
  • بازاریابی محتوا در مقابل سئو: …
  • آیا بازاریابی محتوا به طور کامل بر سئو چیره خواهد شد …   

این عناوین کاملاً بی‌معنا هستند.

وقتی تنها راه بازاریابی محتوای موفق داشتن سئو است «بازاریابی محتوا» چگونه می‌تواند به طور کامل بر سئو چیره شود»؟ چطور می‌توانید این‌گونه آن دو را از هم جدا کنید؟

خوش‌بختانه، در این هرج‌ومرج، حرف‌های منطقی‌ای هم به گوش می‌رسند. بازاریاب‌های بادقت به این جداسازی پی برده‌اند و سعی می‌کنند یادآوری کنند که اهمیت محتوا در سئو قابل چشم پوشی نیست.   یک از مقاله‌های غیرتخصصی‌ که مرتکب اشتباه شده از مقاله‌ای در گاردین گرفته شده است، که می‌گوید: «به نظر می‌رسد گوگل از دوست قدیمی‌اش سئو خسته شده است و در عوض با عضو تازه‌وارد گروه، یعنی بازاریابی محتوا، گرم می‌گیرد».

تشبیه بانمکی است، اما حقیقتاً دقیق نیست. این‌طور نیست که سئو و بازاریابی محتوا دو فرد مختلف باشند. اگر بخواهیم از همان استعاره استفاده کنیم، سئو و بازاریابی محتوا در واقع دو شخصیت یک نفر هستند.پس، مشکل در تفکیک سئو و بازاریابی محتوا نهفته است.وقت آن است که این دو را به هم برگردانیم. تنها راه موفقیت هم‌زمان در سئو سایت و بازاریابی محتوا همین است.

اهمیت SEO

حقیقت: سئو و بازاریابی محتوا هم‌پوشانی دارند؛ آن هم خیلی زیاد.

برای اینکه یک‌پارچگی سئو و بازاریابی محتوا را درک کنید، این‌گونه به آن فکر کنید.

اول اینکه، تصور زیر در مورد سئو و بازاریابی محتوا اشتباه است:

حالا، دید درست به آن‌ها به صورت زیر است:

هم‌پوشانی دارند و اهمیت محتوا در سئو بسیار بسیار حیاتیست

سئو و بازاریابی محتوا تفاوت‌هایی دارند.

بله، سئو و بازاریابی محتوا در چندین حوزه‌ی مهم با هم متفاوت هستند و اگرچه وجوه تمایزی وجود دارند، اما باز هم نمی‌توانید این دو را به طور کامل از هم جدا کنید.

به جای پیگیری تک‌تک وجوه تمایز این دو، می‌خواهم به این تفاوت بنیادی اشاره کنیم:

  • سئو محدودتر و فنی‌تر است.
  • بازاریابی محتوا گسترده‌تر و کل‌گراتر است.

این دو به شیوه‌ی زیر با هم تلاقی می‌کنند:

  • برای استفاده‌ی گسترده‌تر از سئو باید فعالیت‌های فنی خاص آن را به سمت بازاریابی محتوا معطوف کرد.
  • در مقابل، تنها راه تضمین موفقیت بازاریابی محتوا استفاده از تکنیک‌های سئو در پیاده‌سازی آن است.

 

سئو و بازاریابی محتوا چگونه به هم می‌رسند؟

این نگاه را هم می‌توان به سئو و بازاریابی محتوا داشت: سئو تقاضا می‌کند. بازاریابی محتوا به آن تقاضاها جامه‌ی عمل می‌پوشاند.

مثل گفتگویی است که بین دو نفر صورت می‌گیرد.

سئو نیازمندی‌ها را بیان می‌کند. بازاریابی محتوا آن‌ها را انجام می‌دهد.

حالا، اجازه دهید نشان دهم سئو و بازاریابی محتوا دقیقاً چگونه یکدیگر را کامل می‌کنند.

در تک‌تک نکات زیر، دقیقاً توضیح می‌دهم که سئو به چه نیاز دارد و بازاریابی محتوا چگونه آن نیاز را برطرف می‌کند. در حین مرور این نکات، گفتگوی بین سئو و بازاریابی محتوا [بالا] را به خاطر داشته باشید.

 

سئو محتوا تقاضا می‌کند. بازاریابی محتوا خود محتواست.

چیزی تحت عنوان سئوی بدون محتوا نداریم. به کلمات، حروف تعریف، مفاهیم، واژگان کلیدی و لفاظی نیاز دارید.

هر وقت مجبور می‌شوم این را بگویم تنم به لرزه می‌افتد، چون خیلی کلیشه‌ایست، اما حقیقت دارد: محتوا پادشاه است.

دیگر در موردش بحث نمی‌کنیم. از بدیهیات صنعت سئو است. محتوا محتوا محتوا.

حالا بازاریابی محتوا به چه مربوط می‌شود؟ به محتوا. کاربرد عملی سئو [محتوا] اساس بازاریابی محتواست.

وقتی سئو فریاد می‌زند: «به محتوای بیشتری نیاز داریم!» بازاریابی محتوا پاسخ می‌دهد: «بهش رسیدگی می‌کنم!»

 

سئو واژگان کلیدی را می‌خواهد. بازاریابی محتوا یعنی استفاده از واژگان کلیدی.

واژگان کلیدی از دیگر ویژگی‌های سئو هستند.

همه موافق هستند که واژگان کلیدی (جستجوی آن‌ها، استفاده ازشان و پیگیری رتبه‌ی آن‌ها در SERPها) از مؤلفه‌های اساسی سئو است.

چگونه از واژگان کلیدی استفاده می‌شود؟ چگونه است که همه‌ی جستجوها به واژگان کلیدی کاربردی ختم می‌شوند؟

این پدیده بازاریابی محتوا نام دارد. تنها راه استفاده از واژگان کلیدی این است که آن‌ها را به صورت راهبردی در سراسر محتوای خود به کار ببرید. بازاریابی محتوا از محتوای درجه یکی که برای انسان نوشته شده است و استفاده از واژگان کلیدی‌ای که هدف قرار داده شده‌اند تشکیل می‌شود.

بدیهی است که اگر صفحات‌تان را از واژگان کلیدی پر کنید و به بهینه‌سازی بیش‌ازحد دست بزنید، الگوریتم پاندا مچ‌تان را خواهد گرفت. اما وقتی سئو و بازاریابی محتوا کاری را که قرار بوده است انجام دهند (یعنی با هماهنگی کامل با هم کار ‌کنند) مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

سئو لینک‌بک می‌خواهد. بازاریابی محتوا لینک‌بک معرفی می‌کند.

سئوها رویای لینک‌بک (۹۸ DA بزرگی که به سایت‌تان لینک شود)، یا .edu فوق‌العاده قدرتمندی که لینکی را به مقاله‌ی وبلاگ‌تان اضافه کند در سر می‌پرورانند.

رویای سئو تنها در صورتی به واقعیت می‌پیوندد که، از طریق بازاریابی محتوا، محتوای درجه یکی فراهم کنید.

برای ساختن لینک می‌توانید با ارائه‌دهندگان خدمات ساخت لینک قرارداد ببندید. بعضی از این ارائه‌دهندگان خدمات قابل اطمینان هستند و بعضی‌های‌شان هم زیاد نه.

اما انتشار محتوای بسیار خوب و باز گذاشتن دست افراد برای بک‌لینک دادن به آن بهترین راه برای ساخت لینک است. راه واقعی موفقیت دائمی سئو همین است.

اگر این مؤلفه‌ی مهم سئو را می‌خواهید، باید عامل ضروری بازاریابی محتوا را داشته باشید.

تنها راه دست‌یابی به لینک‌بک (که وعده‌ی سر خرمن سئو است) داشتن محتوایی است که ارزش لینک دادن داشته باشد.

SEO

سئو به دنبال بهینه‌سازی فنی درون‌سایتی است. بازاریابی محتوا به تجربه‌ی کاربری (UX) بسیار خوب نیاز دارد.

پیش‌بینی‌ام این است که هنوز هم بعضی سئوها، حداقل تا حدی، به این نکته اعتراض خواهند کرد.

علتش این است، سئو فقط به مقاله‌های وبلاگ، واژگان کلیدی و لینک‌بک‌ها محدود نیست. سئو دنبال بهینه‌سازی robots.txt، ارتقای فراداده‌ها، استفاده از تگ‌های مناسب و ساخت نقشه‌های سایت استراتژیک است؛ کارهای فنی‌ای از این دست.

بله، این‌طور است و بله، این امر به طور غیرمستقیم با بازاریابی محتوا در ارتباط است.

این بهینه‌سازی فنی با هدف کمک به کاربر (صرف‌نظر از اینکه کاربر مشغول جستجو، انتخاب یا خواندن محتوا باشد) انجام می‌شود. بهتر است این ارتقاها را از دید تجربه‌ی کاربری در نظر بگیریم. این مؤلفه‌های فنی سئو به کاربر و ارتقای محتوای‌تان کمک می‌کنند.

در این‌جا هم، پیوند بین سئو و محتوا ناگشودنی است. چرا نقشه‌ی سایت خوب می‌خواهید؟ تا پیدا کردن محتوای‌تان و دسترسی به آن ساده‌تر شود. چرا robots.txt بهینه می‌خواهید؟ تا موتورهای جستجو بهتر بتوانند سایت‌تان را بگردند و خوانندگان بتوانند محتوا را ببینند. چرا می‌خواهید تگ‌های درست در جای درست باشند؟ تا ایندکس شدن محتوای‌تان به بهترین شکل انجام شود، نتایج جستجو دقیق باشند و خوانندگان بیشتری به محتوای‌تان دسترسی پیدا کنند.

همه‌ی این‌ها به محتوا برمی‌گردند.

 

سئو خروجی سازگار می‌خواهد. بازاریابی محتوا به سازگاری نیاز دارد.

گوگل طرفدار محتوای جدید است و مدت‌هاست که این‌گونه بوده است. اگر با سئو آشنا باشید، می‌دانید که محتوای جدید به سرعت ایندکس می‌شوند و در SERPها بالاتر از محتوای کم‌ارزش قدیمی‌تر ثبت می‌شوند. وقتی این محتوای جدید با ذکر تاریخ در سایت نمایان می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید با کمک SERP بالا خواهد رفت.

پس، سئوی خوب به معنای خروجی سازگار محتواست. خروجی سازگار یعنی در حال انجام بازاریابی محتوا هستید و این کار را درست انجام می‌دهید. راه دیگری وجود ندارد.

بازاریابی محتوا (content marketing) فعلی فعال است که بر فعالیت ادامه‌دار دلالت دارد. این‌طور نیست که انجامش دهید و بعد متوقف شوید. انجامش می‌دهید و به انجام دادنش ادامه می‌دهید و هرگز متوقف نمی‌شوید.

 

سفارش تولید محتوا برای سایت

نتیجه‌گیری

می‌توانستم آن‌قدر به بحث درباره‌ی کاربردها ادامه دهم که حال‌تان به هم بخورد، اما امیدوارم منظورم را گرفته باشید: در واقع اساس سئو بازاریابی محتوا و اساس بازاریابی محتوا سئو است.

شما را با دو حقیقت زیر تنها می‌گذارم:

  1. تنها در صورتی سئوکار هستید که بازاریاب محتوا هم باشید. بازاریاب محتوا نیستید، مگر اینکه سئوکار هم باشید.

نمی‌خواهم خشن یا نامهربان باشم، مخصوصاً اگر خودتان را منحصراً «سئوکار» یا «بازاریاب محتوا» می‌نامید. اشکالی ندارد و می‌توانید به این کار ادامه دهید.

نکته‌ای که می‌خواهم روشن کنم این است که بازاریابی محتوای‌تان به سئو و سئوی‌تان به بازاریابی و درک استراتژی محتوا نیاز دارد. این‌ها دیگر بخش‌های مجزا با فعالیت‌های جداگانه نیستند. سئوهاکارها باید با بازاریابی محتوا آشنا باشند و برعکس.

به شدت دوست دارم شاهد تلفیق بیشتر این دو حرفه باشم. فکر نمی‌کنم سرنام SEOCM [بهینه‌سازی موتور جستجو + بازاریاب محتوا] بگیرد، اما می‌توانید خودتان را همچین‌چیزی بدانید.

  • اگر بازاریابی محتوا را ادغام نکنید، کمپین سئوی‌تان شکست خواهد خورد. اگر سئو را ادغام نکنید، بازاریابی محتوای‌تان شکست خواهد خورد.

در یکی از پست‌های اخیرم، توضیح دادم که چرا بازاریابی محتوا بدون چند ویژگی مهم محکوم به شکست و فناست. تک‌تک آن ویژگی‌ها به سئو مربوط بودند.

روشن است که بازاریابی محتوا تنها در صورتی موفق خواهد شد که از ویژگی‌های سئو برخوردار باشد. این‌طوری به آن نگاه کنید: محتوای‌یان به هیچ‌جا نخواهد رسید مگر اینکه کسی آن را جستجو و پیدا کند. برای پیدا شدن محتوا به سئو نیاز است.

این دو را در کنار هم قرار دهید. به تنهایی، قدرتی ندارند. باهم، غوغا می‌کنند.فعالیت‌های سئو و بازاریابی محتوای‌تان چگونه یکدیگر را تکمیل می‌کنند؟


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *