الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می کند؟

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰

الگوریتم اینستاگرام به راستی چیست و چه تاثیری بر صفحه اینستاگرام شما و کسب و کارتان دارد؟شاید دست کم یک‌ بار، کلمه الگوریتم به گوشمان خورده باشد . از آن بیشتر؛ شاید حتی بدانیم به ریاضیات مربوط می‌شود و راهی برای حل یک مسئله است. اما آیا می‌دانیم الگوریتم اینستاگرام چیست؟ الگوریتم اینستاگرام درست همانی است که ما برای جذب مخاطب بیشتر، فالوئر بیشتر و رشد پیج اینستاگرام و رونق کسب و کار و فروش بیشتر در سال ۲۰۲۰ به آن نیاز داریم. 

استخدام ادمین اینستاگرام

 

الگوریتم شبکه های اجتماعی عمدتا دستخوش تغییرات فراوان و مداوم هستند. یکی از مثال‌های معروف، الگوریتم فیسبوک است که در سال ۲۰۱۸، تحول عظیمی در کسب و کار‌های وابسته به آن ایجاد کرد. حالا نوبت به پرطرفدار ترین‌های فضای مجازی یعنی اینستاگرام رسیده است. اینجا جاییست که نیاز به خدمات دیجیتال مارکتینگ حرفه ای بیش از پیش احساس می شود.  اگر محتواهای پیج شما دیگر جذابیت قبل را برای فالوئر‌هایتان ندارد پس وقت آن است که الگوریتم اینستاگرام را یاد بگیرید. با یاد گیری این متد‌های تایید و منتشر شده از طرف تیم اینستاگرام راه مطمئن و بدون شک را تا هدفتان و آن چیزی که از اینستاگرام می‌خواهید طی کنید . جالب است بدانیم اینستاگرام از هر کاربری که در آن فعال است اثر می‌گیرد، از خانواده کارداشیان گرفته تا مادرهای گرامی که برای دیدن عکس‌های خانوادگی فامیل، اینستاگرام را باز می‌کنند.

اولین قدم برای موفقیت در برند سازی اینستاگرامی، شناخت بستر فالوئر‌هایی است که در اختیار داریم. در ادامه مطلب درباره این موضوع بیشتر می‌خوانیم. در سال ۲۰۱۶ اطلاعاتی درباره‌ی کارکرد الگوریتم اینستاگرام گفته شد مانند اینکه چگونه کار می‌کند و چرا اهمیت دارد؟ اما متاسفانه این اطلاعات غلط، و شایعه‌ای بیش نبود. کسانی که از طریق اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند برایشان بیش‌تر اهمیت دارد که استراتژی درست و مطمئنی را درباره الگوریتم اینستاگرام بدانند. در ادامه مطلب جدیدترین اطلاعات و مطالبی که  درباره‌ی چگونگی کار با الگوریتم اینستاگرام، جذب مخاطب بیشتر، تکنیک‌های افزایش بهره‌برداری از اینستاگرام به نفع و دلخواه خود است را، می‌خوانیم.

 

الگوریتم جدید اینستا 2020

اولویت بندی رتبه بندی الگوریتم اینستاگرام 

شناخت الگوریتم اینستاگرام و الگوهایی که از آن تبعیت می‌کند؛ شاید برای کسانی که از اینستاگرام تنها برای کارهای شخصی خود استفاده می‌کنند، زیاد جذاب نباشد. ولی برای آن دسته از افرادی که از اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند بسیار حیاتی و دارای اهمیت است. اینستاگرام در ژوئن ۲۰۱۸، از تعدادی خبرنگار و روزنامه‌نگار دعوت کرد تا خبری خلاصه از توضیحات  تیم‌شان در سان فرانسیسکو درباره کلیات این الگوریتم تهیه کنند. جولیان گاتمن، سرپرست تهیه‌کنندگان، در این مصاحبه درباره جزئیات این طرح که چگونه الگوریتم‌ اینستاگرام سیگنال‌‌های طیقه بندی را برای هر کاربر به صورت جداگانه دسته بندی می‌کند صحبت کرد. ما در ادامه این مطلب به تعدادی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که این الگوریتم از آنها اثر مستقیم می‌گیرد را می‌خوانیم. قطعا شناخت این عوامل و کنترل آنها در راستای هدفی که داریم اعم از پیج‌های بلاگر‌ها، اینفلوئنسرها، پیج‌ برند‌های مختلف و کسب و کار‌های کوچک، کمک‌های بسیاری می‌کند.

 

شناخت روابط اینستاگرامی

شناخت روابط نزدیک اینستاگرامی: شاید باور نکردنی باشد که بدانید اینستاگرام کسانی که با آنها روابط نزدیک دارید را می‌شناسد، فکر می‌کنید چطوری؟ کسی که شما را در پست‌هایش تگ می‌کند،  در پست‌های شما کامنت می‌گذارد، نوتیفیکیشن صحفه کاربری شما برای او روشن است و همه این موارد بالعکس است پس ساختار الگوریتمی اینستاگرام آن شخص را به عنوان کسی که به شما نزدیک است شناسایی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که ۹۰ درصد پست‌های خانواده و دوستان نزدیک به آن شخص را ببینید. بر اساس روند معکوس ترتیب زمانی، که اینستاگرام در ساختار برنامه نویسی خود داشته و دارد، می‌گوید: «تقریبا ۵۰ درصد پست‌های افراد نزدیکمان و ۷۰ درصد پست‌‌های کاربران معمولی پیجمان را، به موقع نمی‌بینیم » و به طور حتم این موضوع برعکس هم صادق است. پس بهتر است، روابط اینستاگرامی بسازید تا تعداد دوستان صمیمی‌تان در اینستاگرام زیاد‌تر شود. اصلی در ریاضیات وجود دارد که اگر شما ۵۰ سنگ را در دست داشته باشید و بخواهید به یک لامپ بزنید احتمال اینکه شاید هیچ یک از آنان به لامپ نخورد وجود دارد؛ اما اگر هر ۵۰ سنگ را یکجا به سمت لامپ پرتاب کنید دست کم ۵ سنگ به آن می‌خورند. پس هرچه فالوئرهای بیشتری داشته باشید به طور‌حتم توجه‌های بیشتری هم به سمت شما می‌آید. برای افزایش بازدهی شبکه های اجتماعی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

شناسایی موضوعات مورد علاقه کاربران: اینستاگرام از طریق مطالعه آماری لایک‌ها و بازدید‌هایی که کاربران از پست‌ها دارند نتیجه‌گیری و اطلاعات نهایی را منتشر می‌کند. اگر در اکسپلور اینستاگرام خود دقت باشید متوجه می‌شوید که در قسمت بالایی چند آیتم دسته‌بندی موضوع وجود دارد از طراحی مبلمان خانه گرفته تا ورزش و انواع مانیکور ناخن در بین آن دسته بندی‌ها دیده می‌شود.اما آیا ترتیب اینها قوائد خاصی دارد؟ بله، ترتیب این دسته بندی‌ها براساس رفتار‌هایی است که شما از خود به اینستاگرام نشان داده‌اید. به طور مثال، اگر پست‌هایی که حیوانات در آن‌ها هستند را بیشتر دنبال و لایکشان می‌کنید یا آنها را به اشتراک می‌  گذارید، پس دسته‌بندی حیوانات برای شما در اولویت قرار می‌گیرد و در ترتیب موضوعات جلوتر است. تمام این روند کاربردی دیگر از الگوریتم اینستاگرام است. مانند این الگوریتم را فیسبوک و یوتیوب نیز دارد. ای.کی.ای (a.k.a) تنظیم شده است تا عکس‌هایی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود را از نظر محتوایی تفسیر و دسته بندی کند.

الگوریتم جدید اینستاگرامکاربران قدیمی‌تر، حق آب و گل ندارند: جالب است بدانیم یکی از شرایط انتشار پست‌ها از طریق خود اینستاگرام، کاربر جدید بودن است و این موضوع همواره باعث جذب کاربران جدید در اینستاگرام است. این نتیجه‌ای از همان روند معکوس ترتیب زمانی است که اینستاگرام خیلی به آن اصرار دارد و حاضر به تغییرش نیست، خیلی از برند‌های تجاری آن را نقد کردند. در توییتر نظر‌ سنجی‌ای را برگزار کردند که چه کسانی با این آپشن، موافق یا مخالف هستند. اگرچه رای اکثریت در کامنت‌ها نقد اینستاگرام بود؛ اما این شرکت همچنان بدون توجه به منتقدانش، دارد این طرح را اجرا می‌کند. یادگیری الگوریتم اینستاگرام، دقیقا ما را به استفاده صحیح از این آپشن به نفع خودمان می‌رساند. شاید این تغییر برای بعضی‌ها به ضررشان تمام شده‌ باشد. اما با استفاده از تکنیک‌های آن می‌توان موفقیتی حتی بیش از پیش بدست آورد فقط کافی است تمرکز کنیم، برای یادگیری و به کارگیری آن زمان بگذاریم.

 

فعالیت مستمر و به موقع: این موضوع دقیقا به اندازه‌ی تمام مطالبی که اینستاگرام منتشر می‌کند اهمیت دارد. زمانی پست بگذارید که فالوئر‌هایتان آنلاین هستند. بهتر است در این روند تخمینی عمل کنید، یعنی زمانی را پیدا کنیم که بیشتر فالوئر‌هایمان آنلاین هستند و پستمان را می‌بینند. اگر پست را در زمان مناسب به اشتراک نگذاریم به نوعی می‌شود گفت که پست سوخت می ‌شود. پس زمان مناسب برای اشتراک گذاری پست‌هایمان مهم‌ترین کلیدی است که الگوریتم اینستاگرام در اختیار ما می‌گذارد. ساعت ۸ تا ۱۰ شب یکی از ساعات بیشترین آنلاین‌های اینستاگرامی شناسایی شده است. ممکن است شما در پیج خود ۳ دوره از این ساعات پر بازید را داشته باشید و یا حتی ممکن است یک دوره شما با اطلاعات تخمینی همسان نباشد به هر حال این موضوعی است که باید برای دست‌یابی به بیشترین بهره پیج خود، آن را نادیده نگیرید، مخصوصا برای پیج‌های اقتصادی در ادامه توضیحات کاملی داده می‌شود.

فروش اینستاگرامیبرخی از عوامل دیگر موثر در الگوریتم اینستاگرام: ما از عواملی خواندیم که برخی از آنان جمعی مانند شناسایی بیشترین علایق کاربران و برخی دیگر شخصی مانند روابط صمیمی کاربران با یکدیگر بود و حالا می‌خواهیم از نتایج دیگر الگوریتمی بنویسیم که از مطالعه‌ی رفتار‌های فردی شما ‌اثر می‌گیرد:

 • تعداد دفعات استفاده از اینستاگرام: لحظه‌ای که نرم افزار اینستاگرام را باز می‌کنیم و پست‌های جدید برای ما نمایش داده می‌شود، از طرف الگوریتم اینستاگرام در حال رصد هستیم و این تعداد دفعات بیشتر ما را به کاربری فعال در این استاتیک تبدیل می‌کند.

 

 • نوع پست‌هایی که می‌گذارید: تنوع پست‌های شما در این الگوریتم جایگاه خاصی دارد. اینستاگرام بر این اساس پیج شما را دسته بندی می‌کند و به کسانی که تایپ غالب پیج شما را ممکن است بپسندند و دنبال کنند، پیشنهاد می‌دهد. منطقی است که مخاطبان خود را بررسی کنید، سبک سلیقه‌ی آنها را بشناشید و مطابق آن افراد با آن سبک سلیقه پست بگذارید. کمااینکه خود الگوریتم اینستاگرام هم به شما کمک ‌می‌کند تا به این گونه افراد معرفی شوید.

 

 • تعداد افرادی که فالو می‌کنیم: نتایج به دست‌آمده نشان می‌دهد کسانی که پیج‌های زیادی را دنبال می‌کنند پس تعداد پست‌های کمتری را می‌توانند ببینند و آن چه را رصد می‌کنند در حد یک بازدید معمولی و یا حتی با دقت کمتری است. اما آن افرادی که پیج‌های کمتری را دنبال می‌کنند، پست‌های بیشتری را با دقت و روابط صمیمی‌تر دارند.

 

 • جواب دادن به دایرکت ها: این تیتر به این معنا‌ نیست که به همه‌ی آنها؛ اما تا جایی که می‌توانید با دوستانتان در دایرکت‌ اینستاگرام و حتی در کامنت‌ها گفت و گو کنید تا در الگوریتم خود موثر باشید. از طرف اینستاگرام شناخته شوید و پیجتان به دیگران معرفی شوید. همچنین با آپدیت جدید فیسبوک می‌توانید به پیام‌های خود در ایسنتاگرام، از طریق فیسبوک هم جواب دهید.

 

 • شناسایی محتوای عکس‌های پر بازدید: شاید این موضوع به کارتان بیاید که محتوا‌های پر بازدید را مطالعه کنید. به طور مثال اگر تولید عکس‌نوشته‌ها یا تبلیغات محصولات را انجام می‌دهید، فونت، رنگ و طراحی‌های موفق را نباید نادیده بگیرید. درست که خلاقیت مهم است؛ اما از فاکتور‌های ثابت جذاب در استراتژی خود استفاده کنید.

 

برای افزایش مخاطبان خود اشتباه عمل نکنید

برای افزایش مخاطبان خود اشتباه عمل نکنید به جایش از االگوریتم اینستاگرام به درستی استفاده کنید. بسیاری از کسانی که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند این تصور اشتباه را دارند که لایو و آی‌جی‌تی‌وی می‌تواند باعث جذب مخاطب و فالوئر‌های بیشتر شود؛ اما این کاملا غلط است. طبق مطالعات انجام شده این دو نه تنها باعث جذب مخاطب نمی‌شوند؛ بلکه گاهی اوقات زیاده‌ روی در این موارد باعث از دست دادن فالوئرها نیز شده است. شاید جالب باشد که بدانید نه تنها بر جذب فالوئرها اثری نخواهد داشت؛ بلکه آجی‌تی‌وی و لایو گرفتن اثری بر الگوریتم اینستاگرامی هم ندارند،البته موارد استثنا همیشه وجود دارند. برای برند‌ها و به طور کلی صفحه‌های اقتصادی اینستاگرام این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است که، استفاده از آپشن‌های خود نرم افزار، امتیازی محسوب نمی‌شود. درست است که شما می‌خواهید مخاطبان بیشتر به منظور اعتبار و بازدهی بیشتر برای خود داشته باشید؛ اما آیا بهتر نیست از استراتژی‌های درست این راه استفاده کنید؟ لایو‌های پشت‌ سر هم و پر کردن‌ ساعت‌ها برای آی‌جی‌تی‌وی، راه به هدف رسیدن شما نیست، به جایش از تکنینک‌‎های درست برای این کار که توسط  تیم اینستاگرام مطالعه و تایید شده است، استفاده کنید.

 • پست‌هایتان را ثابت و مرتب بگذارید: قبلا درباره نحوه صحیح ساعت و فرم پست گذاشتن در همین مطلب خواندیم؛ اما ما برای جا افتادن پیج‌ خود در میان مخطبان نیاز به عادت سازی‌ برای خود داریم. عادت سازی درست، به معنای نظم‌ داشتن است. به طور مثال مغازه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب باز هستند، همه ما با این نظم ساعتی آشنایی داریم؛ اما در فضای مجازی این قانون مغازه‌ها کاربرد ندارد. می‌توانید اینگونه تغییرش دهید و از آن استفاده ببرید. بهتر است درباره بهترین زمان برای گذاشتن پست در اینستاگرام و زمانهای آنلاین بودم مخاطبان هدف خود اطلاعات کافی را کسب کنید. مثلا به طور مرتب در ساعت ۱ بعد از ظهر و ۸ شب پست بگذارید.

 

 • ویدیوها را پست کنید: به جای استفاده از آی‌جی‌تی‌وی همان محتوای ویدیویی را پست‌ کنید و اگر بیشتر از ۹۰ ثانیه است، چند قسمتش کنید تا مخطبان، ورق بزنند. سعی کنید مطالب زیادی در کپشن ننویسید. ویدیو باید جذاب باشد. شما تنها ۳ ثانیه برای جذب حواس مخاطب به کلیپ خود وقت دارید. سعی کنید مطالب کوتاه، مفید و  جذاب باشند. کپشن مفید است؛ اما آمار کمی از مخاطبان ما به تکست علاقه نشان می‌دهند، چه خوشمان بیاید چه نه کسی که به اینستاگرام می‌آید بیشتر طرفدار این است که ببیند یا بشنود.

 

 • مطالعه مخاطبان: درباره موضوع آنلاین بودن مخاطبانتان به قسمت setting  و   audience  بروید، در این قسمت، نمودار تصویری‌ای وجود دارد که اطلاعات مهمی مانند درصد جنسیت  مخاطبان شما که چند درصد مردان و زنان هستند، از چه ساعتی تا چه ساعتی و در چه روزی آنلاین بودند را نشان می‌دهد. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید موضوعات خود را با اکثریت جنسیت پیج‌تان تطبیق دهید و یا اگر نسبتی منتاسب داشتند از موضوعات و محتوا‌های تک جنسیتی بپرهیزید.

 

 • روابط اینستاگرامی: هر پستی، کامنت‌های بیشتری داشته باشد، از طرف اینستاگرام پر محتوا و پر مخاطب شناخته می‌شود و در اکسپلور نمایش داده می‌شود. بر طبق این قائده، پس سعی کنید در کامنت‌های خود با دوستانتان چت کنید. مثلا سوالی مطرح کنید که بحث برانگیز باشد و پست شما کامنت‌های بیشتری دریافت کند؛ اما این کار را با خلاقیت و ظرافت انجام دهید، به طور مثال موضوع مطرحی شما این نباشد که چرا پنگوئن‌ها زانو ندارند!

 

 • استفاده از هشتگ: آیا می‌دانستید که بسیاری از موارد پیشنهادی اینستاگرام به کاربران خود از طریق هشتگ انجام می‌شود؟ از این آپشن غاقل نشوید و از آن برای پیشرفت خود استفاده کنید. استفاده از هشتگ مربوط به محتوای پست، یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود پربازدید شوید و مخاطب‌های خاص خود را جذب کنید. اگر می‌خواهید برند سازی کنید و شناخته شوید، با هشتگ آشنا شوید، کار با آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

 

 • با فالوئر‌های خود دور یک میز بنشینید: اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی به یک پیشرفت خوب دست پیدا کنید، پس ایجاد بازی و رقابت کنید. شما برای پیش بردن استراتژیک پیج خود نیاز به توجه، مخاطبان پیگیر و دائمی دارید، از این طریق مخاطبان خود را دائمی کنید. رقابت چیزی است که همگی به آن واکنش نشان می‌دهند، حتی اگر منفی. پس از نقد‌های منفی خود ناراحت نشوید. چیزی که باید نگرانش باشید بی‌توجهی فالوئر‌هایتان است.

 

 • از فالوئر‌های خود درخواست کنید: در پست‌های خود بخواهید که پست‌های قبلی را ببینند، پیج شما را به دوستانشان معرفی کنند و نکته‌ی آخر که خیلی مهم است، نوتیفیکیشن پیجتان را روشن کنند. این نوع‌ درخواست‌ها بهتر است با صمیمیت و اگر می‌توانید با نوعی شوخی بامزگی همراه باشد که نتیجه مثبتی ایجاد کند.

 

 • تولید محتوای اینستاگرامی: اینستاگرام اعلام کرده‌ است: «موفق‌ترین پیج‌ها، آنهایی هستند که محتواهای‌ هوشمندانه و غیرقابل پیش‌بینی تولید می‌کنند». با رعایت همه این تکنیک‌ها اگر نتوانید محتواهای دست‌اول و با کیفیت تولید کنید شاید در قدم اول خوب پیش‌ بروید؛ اما بعد از مدتی، اعتبار شما پایین آماده و دیگر مخاطبی نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که برای تولید محتوای اینستاگرامی بهتر است مخاطبان اینستاگرام و پیج خود را بشناسید. اگر شما در تولید محتوای کتابی عالی هستید هیچ تظمینی برای عالی بودن شما در اینستاگرام وجود ندارد.

 

 • دیزاین پیج: شاید شما هم برخی پیج‌ها را دیده باشید که نه تنها همه این نکات را رعایت می‌کنند بلکه به اصطلاح پیج مرتب و جذابی هم دارند. این دسته از پیج‌ها نوعی از حرفه‌ای بودن را نشان می‌دهد و باعث می‌شود از رقبای خود در فضای مجازی جلو بیوفتد. آنها برای رسیدن به این ثبات، زمان و هزینه گذاشته‌اند، پس با الگو برداری، تفکر و خلاقیت خود، ساختار و دیزان مخصوص به خود را بسازید. در این راستا می‌توانید از افکت‌های جذاب عکس‌ها و فیلم‌هایتان شروع کنید.

 

 •    از استوری‌ها غافل نشوید: گفتیم که از لایو و آی‌جی‌تی‌وی زیاد استفاده نکنید؛ اما استوری را جدی بگیرید. استوری اثر مستقیم در جذب مخاطب دارد. برای استوری‌های خود محتوا‌های تصویری تهیه کنید و اگر چند خط هم نوشتید اشکالی ندارد؛ زیرا مدت زمان کوتاهی دارد در حد ۱۵ ثانیه و اغلب مخاطبان برای این زمان ۲ خط را مطالعه می‌کنند. درباره سیو کردن استوری‌ها باید بررسی کنید که آیا مخاطبان شما باز هم به آن استوری علاقه نشان می‌دهند یا خیر. در استوری‌های خود از عکس‌هایی استفاده کنید که به اندازه کافی گویا، جذاب هستند و نیازی به توضیح ندارند.

 

 • نکاتی ساده اما مهم: در قسمت دیزاین و طراحی پیج چیزی که ثابت ‌شده است المان‌های روانشناختی درباره رنگ‌‎هاست. اگر می‌خواهید عکس نوشته‌ای برای تبلیغات در پیج خود بنویسید از رنگ‌های سبز، زرد، بنفش و قرمز استفاده کنید، زیرا این رنگ‌ها بالاترین درصد جذب حواس را دارند. شما با استفاده از این مواد می‌توانید نگاهی را تنها برای چند ثانیه کوتاه، جذب‌ کنید و بقیه راه را باید به همان مورد محتوای جذاب بسپارید. سعی کنید کیفیت عکس‌ها و فیلم‌هایتان بالا باشد نه به این منظور که حتما از دوربین فیلم برداری استفاده کنید؛ بلکه با گوشی‌ای فیلم برداری کنید که کیفیت مناسبی داشته باشد.

 

سفارش تولید محتوا برای اینستاگرام

دیدگاه (3)

 • اهورا.ش پاسخ

  من شنیدم که وقتی پست میذاریم، اینستا اول به ۱۵ درصد افراد نشون میده و نگاه میکنه به واکنش مخاطبا به پست، اگه مخاطبا لایک و کامنت گذاشتن، به بقیه افراد هم نشون میده. به عبارتی الان خرید فالوئر فیک فایده ای نداره. چون پست شما رو به فالوئرهای غیرفعال نشون میده و تقریبا هیچ لایک و کامنتی هم نمیگیرید و واقعی ها هم ممکنه نبینن. مثل سابق دیگه نیمشه راحت فالوئر و… گرفت.😒😒

  ۱۳۹۹/۰۱/۲۷ در ۸:۱۷ ب٫ظ
 • داریوش پاسخ

  از وقتی الگوریتمش عوض شده، دیگه با این روبوت ها نمیشه کار کرد. راه حلی ندارید برای افزایش فالوور؟!

  ۱۳۹۹/۰۲/۱۱ در ۱۲:۰۹ ب٫ظ
 • سعید مهروز پاسخ

  فقط تولید محتوای باکیفیت و تبلیغات تو بقیه پیجا

  ۱۳۹۹/۰۳/۰۸ در ۴:۲۱ ب٫ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *